Krzysztof Zyzik

Platforma w górę, ale nie w regionie [KOMENTARZ]

Platforma w górę, ale nie w regionie [KOMENTARZ]
Krzysztof Zyzik

Dziś magazyn nto, a w nim sondaż gazet regionalnych naszej grupy prasowej. Badanie zrealizowane na największej w kraju próbie potwierdza trend spadkowy Prawa i Sprawiedliwości i wzrost notowań Platformy Obywatelskiej. To głównie efekt kompromitującej szarży rządu na forum Unii Europejskiej zakończonej nieszczęsnym głosowaniem 1:27.

Nasze badanie zaskakuje na poziomie regionalnym. Tutaj - odwrotnie niż w kraju - PiS dość mocno odskakuje PO, która lokalnie jest jak partia bez zębów. Trwa zatem odbijanie przez prawicę „tradycyjnie platformerskiego regionu”.

Dlaczego na Opolszczyźnie, przeciwnie niż w kraju, PO tak słabuje? Otóż ludzie zauważyli, że działania zjednoczonej prawicy przynoszą regionowi wymierne korzyści. Mamy polityków znaczących w skali kraju (Patryk Jaki) i samorządowców sprawnie korzystających z politycznego lobbingu (Arkadiusz Wiśniewski i Marcin Ociepa w Opolu, Kordian Kolbiarz w Nysie).

Samo Opole, abstrahując od stylu powiększenia granic, rozwija się w tempie, jakiego nie widziano tu od lat. Wielkie projekty infrastrukturalne, rewitalizacja dzielnic, wydział medyczny na uniwersytecie, nowi inwestorzy w strefie. Ludzie to widzą. Wiedzą, komu zawdzięczają to szarpnięcie, a jednocześnie pamiętają ministra PO Tadeusza „nic nie mogę” Jarmuziewicza. Tymczasem w tych dniach Patryk „wszystko mogę” Jaki przywozi dla miasta na białym koniu 137 milionów.

Określenie „wszystko mogę” powinno brzmieć jak komplement, ale i ostrzeżenie. Bo to, co może zgubić PiS w Polsce i regionie, to przekonanie o własnej nieomylności, nonszalancki stosunek do prawa, próby ograniczania roli samorządów i wolnych mediów. Jeśli prawica zwalczy lub przynajmniej ograniczy w swoich szeregach autorytarne ciągotki, ma szansę na udane wybory samorządowe i powtórzenie sukcesu w wyborach parlamentarnych. Choć, jeśli miałbym obstawiać, samodzielne rządy już jej nie grożą.

Krzysztof Zyzik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.