Mirela Mazurkiewicz

Plastikowe prawo jazdy odchodzi do lamusa. Od grudnia możesz jeździć bez

Od 5 grudnia 2020 r., zatrzymani przez drogówkę, nie będziemy musieli w popłochu sprawdzać, czy zabraliśmy w trasę prawo jazdy. Zamiast plastikowego Fot. pixabay.com Od 5 grudnia 2020 r., zatrzymani przez drogówkę, nie będziemy musieli w popłochu sprawdzać, czy zabraliśmy w trasę prawo jazdy. Zamiast plastikowego dokumentu wystarczy aplikacja w telefonie.
Mirela Mazurkiewicz

Uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii oczywiście nadal będą konieczne, ale od 5 grudnia fizycznie nie będziemy musieli mieć dokumentu przy sobie. Wystarczy prawo jazdy w... telefonie.

Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców, który jest wspólnym przedsięwzięciem resortu cyfryzacji oraz infrastruktury. Zgodnie z nimi, trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu, zniknie obowiązek posiadania przy sobie plastikowego prawa jazdy. To oznacza, że od 5 grudnia 2020 r., zatrzymani przez drogówkę, nie będziemy musieli w popłochu sprawdzać, czy zabraliśmy w trasę dokument.

Prawo jazdy to kolejny - po dowodzie rejestracyjnym samochodu oraz dokumencie potwierdzającym jego ubezpieczenie - dokument, którego nie będziemy musieli mieć przy sobie. Wystarczy telefon z zainstalowaną aplikacją mObywatel, którą możecie pobrać już dziś.

Kierowcy znajdą tam m.in. mPojazd, czyli elektroniczny zapis danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Dostępne są tu dane pojazdu (nie tylko marka, model, rok produkcji, czy numer rejestracyjny, ale też numer VIN i termin kolejnego badania technicznego).

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirela Mazurkiewicz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.