PiS chce wprowadzenia nocnej prohibicji

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar/Polska Press Grupa
Krzysztof Strauchmann

PiS chce wprowadzenia nocnej prohibicji

Krzysztof Strauchmann

Posłowie PiS chcą dać gminom prawo do zakazania sprzedaży alkoholu w nocy. Limit miejsc sprzedaży alkoholu ma być też wyznaczany dla dzielnicy czy osiedla.

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości z 1982 roku. To nie pierwsza inicjatywa zakazu nocnej sprzedaży alkoholu.

W kwietniu ubiegłego roku podobny projekt zgłosiła grupa posłów PO. Wtedy projekt przepadł w pierwszym czytaniu. Przeciw był PiS.

Autorzy najnowszej nowelizacji chcą dać radom gmin prawo do wprowadzenia na swoich terenie zakazu sprzedaży alkoholu w nocy (od 22 do 6 rano, czyli w czasie gdy obowiązuje cisza nocna). Jeśli projekt wejdzie w życie, rady gmin będą też ustalać limity liczby miejsc sprzedaży także dla lekkich alkoholi do 4,5 procent czyli dla piwa.

Obecnie nie ma tu żadnych ograniczeń. Gmina będzie też mogła wyznaczyć limity liczby punktów sprzedaży dla poszczególnych dzielnic, sołectw czy osiedli. Obecnie jest tylko jeden limit dla całej gminy. Na przykład w Opolu alkohol sprzedaje 191 punktów, tymczasem urząd może wydać nawet 250 pozwoleń.

Jeśli projekt wejdzie w życie, rady gmin będą też ustalać limity liczby miejsc sprzedaży także dla lekkich alkoholi do 4,5 procent, czyli dla piwa.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.