Piotr Smykała - pasjonat historii lokalnej

Czytaj dalej
Fot. fot. Sławomir Mielnik
Red

Piotr Smykała - pasjonat historii lokalnej

Red

Złota Spinka w kategorii Kultura i Nauka.

Ma na koncie wiele wspaniałych ról, ale nie ogranicza się do pracy w teatrze. Swoje umiejętności sceniczne i talent aktorski wykorzystuje w działalności na rzecz dzieci chorych i poszkodowanych przez los. Od lat współpracuje z Domem Dziecka w Chmielowicach, gdzie wraz z wychowankami przygotowuje spektakle. Praca nad tekstem teatralnym zwiększa ich poczucie wartości, pozwala na nawiązanie emocjonalnych relacji.

Wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami gra przedstawienia - oczywiście nieodpłatnie - w szpitalach na oddziałach dziecięcych, domach dziecka i wszędzie tam, gdzie maluchy potrzebują wsparcia. Od 2015 roku artystycznie udziela się również w domach opieki dla seniorów.

- Moja pasja zaczęła się od tego, że w domu zawsze było coś starszego od ludzi, którzy w nim mieszkali. Zawsze pytałem: Co to jest, a oni odpowiadali. A w końcu zacząłem zbierać wszystko, co było możliwe. Nie jestem stworzony do przemawiania, raczej do pracy. Dziękuję moim współpracownikom, wszystkim, którzy coś dla mnie zrobili, dzięki którym tutaj się znalazłem - mówił laureat po odebraniu Złotej Spinki z rąk Urszuli Zajączkowskiej, dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu i Stanisława Rakoczego, wicemarszałka województwa opolskiego.

To przywiązanie do konkretu charakteryzuje go do dziś jako historyka. Piotr Smykała wyżej ceni rzecz - zdjęcie, dokument, dawny sprzęt, po który trzeba się schylić, ale można go dotknąć, od abstrakcyjnego tekstu zamkniętego w pamięci laptopa.
Konsekwentnie na własną rękę poszukuje historycznych źródeł - dokumentów, zdjęć, rysunków, relacji świadków, by opisywać i wyjaśniać wydarzenia sprzed lat. Piotr Smykała napisał książki m.in. o wsiach: Rozmierz, Szymiszów, Dolna, Grodzisko, Piotrówka, Krośnica, Borycz, Jemielnica iniezliczoną liczbę broszur historycznych.

Regularnie współtworzy teksty historyczne na łamach nto, jednocześnie popularyzuje lokalną historię w szkołach i przedszkolach. Jest społecznym opiekunem zabytków, przewodnikiem, a także fotografem.

Laureat nagrody marszałka dla Animatorów i Twórców Kultury. Odznaczony także złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Jeden z koordynatorów współpracy polsko-teksańskiej z potomkami śląskich emigrantów do USA. Za wkład w tę współpracę otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Hrabstwa i Miasta Bandera w Teksasie.

Red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.