Edyta Hanszke

Pilotażowy program ma pomóc najuboższym, by nie zatruwali powietrza spalinami

Za 78 proc. emisji benzo(a)pirenu i 40 proc. emisji szkodliwego pyłu PM10 odpowiada właśnie ogrzewanie indywidualne w gospodarstwach domowych. Pomoc Fot. Archiwum Za 78 proc. emisji benzo(a)pirenu i 40 proc. emisji szkodliwego pyłu PM10 odpowiada właśnie ogrzewanie indywidualne w gospodarstwach domowych. Pomoc w termomodernizacji jest więc ważna.
Edyta Hanszke

180 mln zł rząd planuje przeznaczyć na termomodernizacje w dwóch najbardziej zanieczyszczonych smogiem regionów: na Śląsku i w Małopolsce.

Mają z niego skorzystać osoby, których nie stać na samodzielne ocieplenie swoich domów i wymianę ogrzewania, a co się z tym wiąże - ograniczenie niskiej emisji (szkodliwych spalin z niskich kominów).

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśniła PAP, że pilotaż będzie realizowany na Śląsku i w Małopolsce, bo tam jest najgorsza jakość powietrza i najwięcej ludzi mieszka w domach indywidualnych: 564 tys. w Małopolsce, 547 tys. - na Śląsku. 15 proc. z nich nie jest w stanie przeprowadzić termomodernizacji bez pomocy państwa.

Problem walki z ubóstwem energetycznym wielokrotnie podnosili też działacze Opolskiego Alarmu Smogowego w odniesieniu do realizowanego w Opolu programu dopłat wymiany pieców.

- Korzystają z niego ludzie bardziej świadomi i posiadający pieniądze na przeprowadzenie inwestycji. Tymczasem ci, którzy trują nas najbardziej albo o tym nie wiedzą, albo nie stać ich na wymianę starych urządzeń - wyjaśniała podczas jednej z konferencji dr Krystyna Słodczyk i apelowała do władz miasta o bardziej aktywną politykę w walce ze smogiem - żeby to urzędnicy wyszukiwali trucicieli i pomagali im rozwiązać problem.

Na zasadach zwrotu części kosztów opierają się też programy dofinansowania wymiany źródeł ciepła prowadzone przez fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wg badań za 78 proc. emisji benzo(a)pirenu i 40 proc. emisji szkodliwego pyłu PM10 odpowiada właśnie ogrzewanie indywidualne w gospodarstwach domowych. Pomoc w termomodernizacji jest więc ważna.

- Już ocieplenie budynku odpowiednim materiałem izolacyjnym pozwala obniżyć wydzielanie substancji toksycznych i zaoszczędzić na ogrzewaniu - mówi Konrad Witczak, konsultant ds. norm i standardów w firmie ROCKWOOL Polska, producenta materiałów termoizolacyjnych z wełny skalnej. - Szacujemy, że gdyby w Polsce udało się przeprowadzić pełną modernizację nieefektywnych energetycznie budynków jednorodzinnych, moglibyśmy zredukować całkowitą emisję benzo(a)pirenu o 44 proc., pyłów PM2,5 o 22 proc. i pyłów PM10 o 23 proc. w skali kraju.

Witczak przypomina też o kolejności działań: najpierw ocieplenie, potem dopasowanie źródeł ciepła. Szacuje się, że kompleksowa termomodernizacja budynków może zmniejszyć zużycie energii nawet o 70-90 proc. i obniżyć koszty o prawie o 60 proc.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.