Pijanym kierowcom trudniej będzie odzyskać prawo jazdy

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Mario (O)
Sławomir Draguła

Pijanym kierowcom trudniej będzie odzyskać prawo jazdy

Sławomir Draguła

Od nowego roku wszyscy kierowcy, którzy stracą prawo jazdy za jazdę po pijanemu, będą musieli przejść specjalny kurs, by je odzyskać.

- Tak wynika ze zmian w ustawie o kierujących pojazdami - wyjaśnia Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

Kursy reedukacyjne są rozłożone na dwa dni. - A to dodatkowy kłopot dla takiej osoby, bo będzie musiała wziąć urlop, tym bardziej, że każdego dnia spędzi na zajęciach po osiem godzin - mówi dyrektor Kinder.

Koszt kursów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego to 400 złotych. Będą one prowadzone w formie wykładów z fachowcami od terapii z zakresu uzależnień od alkoholu i narkotyków.

- Jesteśmy przygotowani na prowadzenie takich kursów, mamy sale wykładowe, sprzęt, rozmawialiśmy już z osobami, które takie zajęcia poprowadzą - dodaje Edward Kinder. - Teraz czekamy na pierwsze skierowania.

Do tej pory osoba chcąca odzyskać uprawnienia, które cofnięto jej na krócej niż rok ze względu na alkohol czy narkotyki, musiała przejść tylko badania lekarskie i psychologiczne.

Kierowcy, którym prawo jazdy cofnięto na rok i dłużej, musieli pójść na ponowny egzamin. Teraz i jedni, i drudzy będą dodatkowo uczestniczyć jeszcze w kursie reedukacyjnym.

Pijani kierowcy na polskich drogach to wciąż plaga. Jak wynika z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, w tym roku na terenie naszego województwa mundurowi zatrzymali 3609 kierowców z promilami (2060 od 0,2 do 0,5 i 1549, którzy mieli ponad 0,5 promila).

- Spowodowali 29 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 42 zostały ranne - podaje statystyki aspirant Karol Brandys z KWP Opole.

W 2017 roku miała zmienić się również formuła kursów, dzięki, którym można zredukować punkty karne. Teraz dzięki uczestnictwu w nich, raz na pół roku można „zbić” ze swojego konta 6 oczek.

Według nowej formuły na taki kurs miał być kierowany kierowca, który przekroczy 24 punkty (dziś wiąże się to z utratą prawa jazdy). Po jego odbyciu konto byłoby zerowane. Taki kurs można by odbyć tylko raz na 5 lat. Jednak ze względu na problemy z budową nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wprowadzenie zmian przesunięto dopiero na czerwiec 2018 roku.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.