Pierwsza zagraniczna firma w strefie. Zatrudni 200 osób

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Pierwsza zagraniczna firma w strefie. Zatrudni 200 osób

Czesław Wachnik

To kolejna spółka, która chce budować fabrykę w strefie w Nowym Kisielinie. Ale nie jedyna. Podobne plany mają firmy z Anglii, Niemiec, a także Polski. Będzie praca.

Jeszcze w kwietniu ma być podpisany list intencyjny z jedną firm niemieckich z branży motoryzacyjnej, która chce zainwestować w Lubuskim Parku Naukowo - Technologicznym w Nowym Kisielinie. Wiceprezydent Dariusz Lesicki nie chce zdradzać szczegółów, bo takie zobowiązanie podjęto wobec przedsiębiorstwa. Wiadomo jedynie, że będzie to pierwsza spółka zagraniczna, która będzie produkować w parku. Firma deklaruje zakup działki o powierzchni 6 ha, na której jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa hali. Jej zakończenie oraz rozpoczęcie produkcji ma nastąpić w połowie 2017 roku.

Na początku niemiecki inwestor deklaruje zatrudnienie około 200 osób, ale z czasem może ono być znacznie wyższe. To nie jest jedyny zagraniczny inwestor, których chce ulokować się w Zielonej Górze. Na terenie Zastalu spółka z Anglii wynajęła halę o powierzchni 2 ha, w której zamierza zająć się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Jednak nie będzie tu żadnych pieców i dymów, a więc szkodzenia środowisku, lecz jedynie przetwórstwo mechaniczne. Co ważne, Anglicy deklarują, że ich celem jest zakup działki w Parku, gdzie docelowo chcą postawić fabrykę. Już w halach byłego Zastalu planują zatrudnienie nawet 150 osób.
Zapewne dużym wydarzeniem będzie otwarcie obecnie wznoszonych obiektów należących do e-obuwia. Ma to nastąpić na przełomie kwietnia i maja, a najpóźniej w maju. Wtedy zatrudnienie spółki wyniesie około 300 osób.

- Sprzedaliśmy też działkę firmie, która wykluła się i dojrzała w inkubatorze przedsiębiorczości. To Ekoenergetyka, producent chociażby szybkich ładowarek akumulatorów autobusowych - zdradza wiceprezydent Lesicki. Spółka ta już zatrudnia około 50 osób, ale zwiększy zatrudnienie.

Obecnie miasto przygotowuje się do przetargu na pięć kolejnych działek o łącznej powierzchni 11 ha. Zostanie on ogłoszony być może jeszcze w kwietniu. Już chęć uczestniczenia zgłosiło kilkanaście firm, w tym jedna z Niemiec, z branży logistycznej, meblarskiej, budowlanej i odzieżowej. Przetargi mają być rozstrzygnięte do września, a więc najpewniej wiosną 2017 roku rozpoczną się prace przy wznoszeniu kolejnych hal produkcyjnych.

Na prawie 130 ha, które zajmuje park, sprzedano lub trwają przygotowania do sprzedaży 80 ha. Nasz rozmówca zapewnia jednak, że pozostałe 50 ha może trafić do zainteresowanych w ciągu dwóch lat. Duże nadzieje wiąże się z pewną firmą zagraniczną, która już wcześniej interesowała się Zieloną Górą, ale ostatecznie zawiesiła kontakty. Teraz je odnowiła i deklaruje chęć zakupu kilkunastu hektarów ziemi. Dlatego miasto przygotowuje się do utworzenie nowych terenów inwestycyjnych. Mają one powstać przy łączniku między węzłem na S3 o osiedlem Pomorskim. Tu zarezerwuje się około 60 ha.

Czesław Wachnik

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.