Krzysztof Błażejewski

Pierwsza kula była dla niej, druga - dla niego. Zbrodnia artysty kabaretowego

Pierwsza kula była dla niej, druga - dla niego. Zbrodnia artysty kabaretowego Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krzysztof Błażejewski

To zdarzenie głęboko wstrząsnęło mieszkańcami Wilczaka. W domu przy ul. Nakielskiej doszło do podwójnej tragedii. W wyniku rewolwerowych wystrzałów dwie osoby straciły życie.

Poznali się w 1928 roku. Ona była mieszkanką podbydgoskiej Brzozy i pracowała na stacji kolejowej w tej miejscowości jako bufetowa. Kiedy lokal zamknięto, 21-letnia wówczas Kazimiera K. przeniosła się do Bydgoszczy, gdzie udało się jej znaleźć pracę na kolei jako robotnica. Zamieszkała w parterowym domku przy ul. Nakielskiej, gdzie od właścicieli wynajęła niewielki pokoik.

Kabaretowa pasja

W podobnym czasie w mieście nad Brdą pojawił się 54-letni Walenty C. Pochodził z Wołynia, był doświadczonym urzędnikiem kolejowym. Pracował w tym zawodzie jeszcze pod zaborami. W wolnej Polsce zamieszkał w Radomiu, a potem przeniósł się do Bydgoszczy. Walenty miał rodzinę: żonę i dwójkę dorosłych już dzieci. Jego wielką życiową pasją była muzyka rozrywkowa. Miał niezły głos i doskonały słuch. Wprawdzie występy w roli piosenkarza w rozrywkowych lokalach zakończył w związku z upływem lat, niemniej po przeniesieniu do Bydgoszczy nadal przesiadywał w takich przybytkach całymi godzinami, znał większość występujących tu artystów, pisał dla nich piosenki i teksty. Pasji tej nie podzielała jego żona, dlatego wieczory spędzali na ogół oddzielnie.

Jego wielką życiową pasją była muzyka rozrywkowa.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.