Jolanta Zielazna

Piecza nad wydawaniem 500 plus

Piecza nad wydawaniem 500 plus Fot. Michał Dyjuk
Jolanta Zielazna

Nie dostają co prawda bonów, ale zakupy robią z asystentem rodziny lub pracownikiem socjalnym. W naszym regionie wypłacono tak 97 świadczeń.

W województwie kujawsko-pomorskim mało jest, na szczęście, przypadków, gdy ośrodek pomocy społecznej musiał interweniować w sprawie wydawania przez rodzinę pieniędzy z programu 500 plus.

Wydział Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego monitoruje temat. Ostatnie dane ma z końca lipca. Wtedy, przez 4 miesiące , w postaci niepieniężnej wypłacono 97 dodatków. - Na 833 tys. 895 świadczeń w ogóle wypłaconych w tym czasie - podkreśla Dorota Hass, dyrektor wydziału.

Prawie trzy czwarte tej statystyki „załatwiają” trzy gminy, dwie wiejskie - Rypin i Golub- Dobrzyń, oraz Sępólno Krajeńskie. Tam w sumie wydano w ten sposób 70 świadczeń.

Ośrodek pomocy społecznej pokrywa z tych pieniędzy wydatki na żywność w określonym sklepie, płaci zadłużenie czynszu, inny urządził dzieciom normalne warunki do mieszkania.

Rekordzistą jest gmina Rypin. Tu dodatki 500 plus zamieniono na pomoc niematerialną trzem rodzinom, w których w sumie wychowuje się 14 dzieci, w sumie - 36 świadczeń. Rodzice albo mają problem z alkoholem, albo są niezaradni. - Całość wydatków uzgadnia asystent rodziny - informuje Halina Słowik, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Decyzja pracowników ośrodka nie spotkała się - delikatnie mówiąc - z entuzjazmem rodziców. Najpierw byli zbulwersowani, ale teraz są zadowoleni. Jedna z kobiet dziękowała i płakała, bo nigdy by sami tego nie osiągnęli - opowiada kierowniczka. Teraz dzieci mają łazienkę, swoje łóżka, w domu są drzwi.

Kierownik zapowiada, że zdejmie nadzór nad wydawaniem 500 plus, gdy przekona się, że rodzina się zmieniła.

W gminie wiejskiej Włocławek także są trzy rodziny pod nadzorem w sprawie wydawania dodatku. Te przede wszystkim z powodu problemów z alkoholem. Na łącznie 10 dzieci 22 świadczenia były przekazane nie w postaci pieniędzy. - Z tego dodatku opłacane są rachunki, zakupy dokonywane wspólnie z pracownikiem socjalnym - wyjaśnia kierownik Elżbieta Grzegórska. We włocławskiej gminie pomoc w postaci 500 plus wypłacana jest na 816 dzieci.

W Kamieniu Krajeńskim wobec jednej rodziny z pięciorgiem dzieci ośrodek pomocy społecznej zdecydował, że od lipca pieniądze nie będą wypłacane do ręki. Pracownik socjalny wspólnie z matka decydują, na co przeznaczyć 2500 zł. Chodzi o to, żeby z tych pieniędzy pożytek miały dzieci. I tak będzie, dopóki rodzina nie upora się ze swoimi problemami.

W gminie Gostycyn z jedną rodziną, która dostaje pomoc na jedno dziecko, ośrodek pomocy społecznej podpisał umowę, jak pieniądze będą wykorzystywane. - Będziemy przekazywać pieniądze do sklepu na zakupy spożywcze, spłacać zadłużenie w czynszu - informuje szefowa ośrodka Lidia Glaza.

Tu świadczenie wychowawcze wypłacane jest na 689 dzieci.

W Inowrocławiu w jednym przypadku dziecko dostało pieniądze w formie odzieży, obuwia, przyborów szkolnych. Stało się to, gdy dziecko trafiło do pieczy zastępczej.

W innych gminach regionu są pojedyncze przypadki, gdy pieniądze 500 plus zamieniono na pomoc materialną, na przykład w Kęsowie i Janikowie wypłacono tak po jednym świadczeniu wychowawczym, w Tłuchowie i Wąbrzeźnie po 4 świadczenia.

W tym zestawieniu nie ma największych miast regionu. - Pracownicy socjalni przy wykonywaniu codziennych obowiązków dyskretnie przyglądają się rodzinom, jak gospodarują tymi pieniędzmi - nie ukrywa Marian Gliniecki, rzecznik MOPS w Bydgoszczy. Na razie nie było podstaw, by zasygnalizować urzędowi miasta konieczność zmiany.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.