Pełnoletni uczniowie nie chcą być już traktowani jak dzieci

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Tomasz Kapica

Pełnoletni uczniowie nie chcą być już traktowani jak dzieci

Tomasz Kapica

18-letni uczeń może wziąć tzw. chwilówkę, zawrzeć związek małżeński czy założyć własną działalność gospodarczą. Ale nie może się samodzielnie zwolnić ze szkoły.

Aleksandra Pabisiak, uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu „osiemnastkę” miała w lipcu 2018 roku. W przyszłym skończy 20 lat. Pracuje jako wolontariusz, jeździ za granicę, by pomagać mieszkającym tam Polakom. Ale bez zgody swojego rodzica nie mogłaby się zwolnić nawet z jednej lekcji.

- Pełnoletni uczeń nie może korzystać z pełni swoich praw - przyznaje pani Aleksandra. Co prawda u niej w szkole nauczyciele podchodzą do problemu w sposób wyrozumiały. Jeśli rodzic albo pełnoprawny opiekun złożą specjalne oświadczenie, wówczas ich dzieci mogą zwalniać się ze szkoły same.

- Rzadko, ale zdarza się, że jakiś rodzic na to zgody jednak nie wydaje - mówi pani Aleksandra. - Poza tym są inne szkoły, gdzie nawet wniosek rodziców nie uprawnia do samodzielnego decydowania o sobie.

Jest petycja do ministra

Sytuacja denerwuje dziesiątki tysięcy pełnoletnich uczniów w całej Polsce. W ramach inicjatywy Stowarzyszenia Umarłych Statutów wysłali petycję do ministra edukacji narodowej. Apelują o ustawowe uregulowanie kwestii związanych z przestrzeganiem praw uczniów pełnoletnich. Podpisały ją 1172 osoby. Została doręczona ministrowi 15 listopada 2019 roku.

„Nie może być przyzwolenia na jawne łamanie prawa w szkołach. Rolą każdego, kto może na ów stan bezprawia wpłynąć, jest podjęcie wszelkich możliwych działań, aby przywrócić w szkołach poszanowanie dla polskiego prawa oraz praw uczniów pełnoletnich” - napisali uczniowie.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.