Pedofilia w Kościele. O. Adam Żak: Nie liczmy, jak mało jest sprawców, lecz jak dużo jest ofiar

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Krzysztof Ogiolda

Pedofilia w Kościele. O. Adam Żak: Nie liczmy, jak mało jest sprawców, lecz jak dużo jest ofiar

Krzysztof Ogiolda

O. Adam Żak, jezuita mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. W Opolu prowadził sesję szkoleniową dla księży z diecezji opolskiej.

Temat sesji dla kapłanów brzmiał: „Odpowiedź Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych”. Księża są bardziej niż inni podatni, by stać się pedofilami?
W badaniach i w ich wynikach porównawczych nie ma potwierdzenia takiej tezy. W Ameryce badano to bardzo dokładnie i okazało się, że wskaźnik ten wśród duchownych jest nawet mniejszy niż w innych porównywalnych grupach społecznych. Ale to żadne usprawiedliwienie.

"Nie należy liczyć, jak mało jest sprawców, tylko jak wiele jest ofiar. Zresztą, nie jest prawdą, że problem dotyczy promili. W USA na 110 tysięcy księży wiadomo o 4300 przypadkach uwikłania w pedofilię. A więc około czterech procent." - mówi O. Adam Żak, jezuita mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.