Pedofilia w Kościele. O. Adam Żak: Nie liczmy, jak mało jest sprawców, lecz jak dużo jest ofiar

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Krzysztof Ogiolda

Pedofilia w Kościele. O. Adam Żak: Nie liczmy, jak mało jest sprawców, lecz jak dużo jest ofiar

Krzysztof Ogiolda

O. Adam Żak, jezuita mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. W Opolu prowadził sesję szkoleniową dla księży z diecezji opolskiej.

Temat sesji dla kapłanów brzmiał: „Odpowiedź Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych”. Księża są bardziej niż inni podatni, by stać się pedofilami?
W badaniach i w ich wynikach porównawczych nie ma potwierdzenia takiej tezy. W Ameryce badano to bardzo dokładnie i okazało się, że wskaźnik ten wśród duchownych jest nawet mniejszy niż w innych porównywalnych grupach społecznych. Ale to żadne usprawiedliwienie.

"Nie należy liczyć, jak mało jest sprawców, tylko jak wiele jest ofiar. Zresztą, nie jest prawdą, że problem dotyczy promili. W USA na 110 tysięcy księży wiadomo o 4300 przypadkach uwikłania w pedofilię. A więc około czterech procent." - mówi O. Adam Żak, jezuita mianowany przez Konferencję Episkopatu Polski koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.