Marek Gaworski

Pałac Websky’ego we Wrocławiu: buduar kochanek, fabryka cykorii, a na starość muzeum

Pałac kiedyś otoczony wspanialym parkiem, dziś stoi w środku mieszkaniowego osiedla. Dla Muzeum Etnograficznego to nawet nie jest najgorsze sąsiedzt Pałac kiedyś otoczony wspanialym parkiem, dziś stoi w środku mieszkaniowego osiedla. Dla Muzeum Etnograficznego to nawet nie jest najgorsze sąsiedztwo
Marek Gaworski

Kiedy po raz pierwszy staniemy na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu, pod murami pałacu mamy wrażenie, że znalazł się on tu przez zupełny przypadek. Wydaje się być żywcem przeniesiony z bajki, a ten, kto to uczynił najpewniej pomylił lokalizację. Piękna, niemal cukierkowa rezydencja otoczona jest wysokimi kamienicami i blokami, z tej, jak i z poprzedniej epoki. Pałac w tym miejscu wygląda tak samo niezwykle, jak samotne drzewo na pustyni.

Oczywiście w XVIII wieku, kiedy pałac powstawał, jego otoczenie było całkowicie inne, a obecny wygląd okolicy jest wielowiekowym efektem rozwijającej się aglomeracji Wrocławia i wyrywania każdego skrawka miasta pod zabudowę mieszkaniową.

Rezydencja została zbudowana dla kardynała Philippa Ludwiga von Sinzendorfa, a zaprojektowana przez Christophera Hacknera. Jej budowę rozpoczęto w 1737 roku, jednak prace wewnątrz zakończono dopiero w 1745 roku. Był to jeden z najpiękniejszych pałaców Wrocławia.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Gaworski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.