Padwa, miasto, w którym kształtowały się polskie elity

Czytaj dalej
Fot. Arch. prywatne
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Padwa, miasto, w którym kształtowały się polskie elity

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Do Padwy po nauki ciągnęła ambitna młodzież z całej Europy. Polacy byli drugą najliczniejszą nacją na słynnym uniwersytecie. Prestiżowa uczelnia szykuje się do obchodów 800-lecia istnienia. Na czele polskiego państwowego zespołu przygotowującego rocznicowe wydarzenia stoi prof. Mirosław Lenart z Uniwersytetu Opolskiego.

Lista polskich studentów z dawnych wieków sięga 1600 nazwisk. Wśród nich są Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski, Mikołaj Górnicki, Jan Zamoyski. - Uniwersytet w Padwie jest dla historii i kultury polskiej zupełnie wyjątkowy - mówi prof. Mirosław Lenart, badacz literatury dawnej i znawca kulturalnych związków polsko-włoskich.

Uniwersytet w Padwie został założony w 1222 roku przez dużą grupę studentów i profesorów, którzy opuścili Uniwersytet Boloński - najstarszy uniwersytet cywilizacji łacińskiej - poszukując większych swobód. Najpierw wykładano tu nauki prawne i teologię. W 1399 roku  uczelnia została podzielona na dwie instytucje: Universitas Iuristarum zajmujący się prawem cywilnym, kanonicznym i teologią oraz Universitas Artistarum, gdzie nauczano astronomii, dialektyki, filozofii, gramatyki , medycyny i retoryki. Ponowne połączenie w jedną uczelnię nastąpiło w 1813 r .

 

Pozostało jeszcze 94% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.