Paweł Stachnik

Oskarżona Rita Gorgonowa. Zagadka po latach

Rita Gorgonowa ze swoją córką Ewą na dziedzińcu więzienia św. Michała w Krakowie Fot. NAC Rita Gorgonowa ze swoją córką Ewą na dziedzińcu więzienia św. Michała w Krakowie
Paweł Stachnik

Styczeń 1931. Cała Polska żyje procesem Rity Gorgonowej oskarżonej o zabicie młodej dziewczyny. Zostaje uznana winną i skazana. Sprawa budzi ogromne zainteresowanie. Tak jest do dziś.

Tragedia rozegrała się w nocy z 30 na 31 grudnia 1931 r. w willi inż. Henryka Zaremby w modnym letnisku Łączki koło Brzuchowic pod Lwowem. Około północy czternastoletniego syna Zaremby, Stasia, zbudził skowyt psa. Zaniepokojony chłopiec zerwał się z łóżka. W sąsiednim pokoju dostrzegł jakąś postać, która szybko wymknęła się na zewnątrz. W sypialni siostry zaś zobaczył widok, który zmroził mu krew w żyłach.

Elżbieta (nazywana Lusią) leżała w łóżku w nienaturalnej pozycji, cała zalana krwią. Krew była też na ścianach i podłodze. Zaszokowany chłopiec zbudził domowników, a ci wezwali policję. Przybyli ze Lwowa śledczy szybko ustalili, że zabójstwa dokonał ktoś z wewnątrz, a jako najbardziej prawdopodobnego sprawcę wskazali opiekunkę dzieci Zaremby - 30-letnią Ritę Gorgonową.

Romans inżyniera

Śledztwo wykazało, że Lusię zamordowano zadanymi w głowę ciosami kilofa do kruszenia lodu. Kilof (nazywany dżaganem) znaleziono potem w ogrodzie. Dziewczyna została też zdeflorowana palcami. W willi brakowało śladów włamania, nie zareagował biegający koło domu pies.

Wskazówką dla śledczych stała się sytuacja w rodzinie Zarembów. Henryk Zaremba był znanym architektem. Miał córkę Elżbietę i syna Stanisława. Jego żona po urodzeniu dzieci zachorowała psychicznie i trafiła do zakładu w Kulparkowie.

By zapewnić Lusi i Stasiowi opiekę, Zaremba zatrudnił młodą i urodziwą guwernantkę Ritę Gorgonową. Rita urodziła się w 1901 r. w Dalmacji jako Margerita Ilić. Poznała tam pochodzącego ze Lwowa porucznika c.k. armii Erwina Gorgona, za którego wyszła i z którym przyjechała do Lwowa.

W dalszej części tekstu:

 • Jak kształtowały się relacje pomiędzy córką Zaremby a Ritą?
 • Co ustaliła policja?
 • Jak przebiegał proces Gorgonowej?

 

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.