Opolszczyznę odwiedza coraz więcej turystów

Czytaj dalej
Edyta Hanszke

Opolszczyznę odwiedza coraz więcej turystów

Edyta Hanszke

Rok do roku przybyło nam w regionie turystów z Polski i zagranicy zostających na dłużej niż dzień.

Pałac w Mosznej w 2014 roku odwiedziło 130 tysięcy turystów, rok później - 160 tysięcy, a w ubiegłym roku 200 tysięcy.

- Przecieraliśmy sobie szlaki „Szkołą magii i czarodziejów”. Za nią wdrażaliśmy pomysły na kolejne imprezy adresowane do osób w różnym wieku, między innymi larpami „polowanie na wilkołaki” czy w barkowym stylu dla dorosłych - wyjaśnia Łukasz Kosiński z działu marketingu Pałacu w Mosznej.

Larpy to improwizowane sztuki teatralne, w których widz jest jednocześnie aktorem. Każdy z uczestników otrzymuje scenariusz i kwestie, które musi odegrać w określonym momencie wydarzenia.

Oferta z Mosznej przyciąga nie tylko turystów z Polski, ale też Nowej Zelandii, Kanady czy USA. Za nimi przyjeżdżają też zagraniczne telewizje, wśród nich angielska BBC, które nagrywają tu programy. Jak zauważa Łukasz Kosiński, nie tylko eventami, ale i infrastrukturą przyciąga pałac.

- Mamy pięć punktów gastronomicznych, w tym dla zorganizowanych grup. Systematycznie odnawiamy pokoje hotelowe - dodaje.

Jak podaje w najnowszym opracowaniu urząd statystyczny w Opolu, turystyka na Opolszczyźnie rozwija się. Rok do roku (2015 do 2016) wzrosła liczba turystów korzystających z noclegów (z 329 tys. do niemal 389 tys.), w tym zagranicznych (z ponad 39 tys. do ponad 45 tys.) Tylko z noclegów w hotelach skorzystało o ponad 35 tys. gości więcej, a 40 proc. z odwiedzających nas osób nocowało w innych obiektach.

Do rozwoju turystyki przyczynia się też biznes, który korzysta z bazy

- Przez lata w regionie brakowało dobrej jakości niedrogich apartamentów czy hosteli. Teraz to się zmienia - komentuje Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Zauważamy też wpływ rozwoju biznesu w regionie na turystykę. Firmy, które się u nas lokują, korzystają też z bazy hotelowej i to niekoniecznie incydentalnie.

Najwięcej miejsc noclegowych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców mamy w powiatach nyskim, opolskim i mieście Opolu, a najmniej w kędzierzyńsko-kozielskim, namysłowskim i prudnickim.

Piotr Mielec uważa, że oprócz znanych nie tylko w regionie perełek jak Moszna, JuraPark, miasto Opole, mamy nie w pełni wykorzystane atrakcje jak choćby zamek w Otmuchowie, Jarnołtówek i Pokrzywna czy Prudnik.

- Potrzebne są jednak inwestycje w infrastrukturę, np. promenadę w miejscowościach górskich oraz dobra promocja - ocenia dyrektor OROT.

Nagroda

Wyróżnienie w kategorii przewodnik kieszonkowy w konkursie Nagroda Magellana 2016 otrzymało wydawnictwo Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Informator. Szlak Kulinarny Opolski Bifyj”.

Nagrodę wręczono na stadionie PGE Narodowym w Warszawie podczas „Międzynarodowych Targów Książki”. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 54 tytuły z największych firm wydawniczych w Polsce. W kategorii przewodnik kieszonkowy nie przyznano nagrody głównej, tylko wyróżnienia.

Opolski przewodnik został przygotowany w ramach projektu finansowanego z pieniędzy unijnych.
Rok wcześniej w tym samym konkursie główną nagrodę w kategorii przewodnik kulinarny zdobył „Przyjazny Przewodnik Kulinarny Opolski Bifyj.” Książka ta stała się najlepszym przewodnikiem kulinarnym w Polsce 2015 r.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.