Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolszczyzna przyciąga cudzoziemców. Zdziwisz się, z ilu krajów przybysze znaleźli tu zatrudnienie

Opolszczyzna przyciąga cudzoziemców. Zdziwisz się, z ilu krajów przybysze znaleźli tu zatrudnienie Fot. pixabay
Iwona Kłopocka-Marcjasz

W województwie opolskim liczba cudzoziemców zgłoszonych przez pracodawców w ZUS to 22 843 osoby. Aż 19 902 przybyszów legitymuje się paszportem ukraińskim.

- Przyjezdni z Ukrainy stanowią 87 procent wszystkich zagranicznych pracowników w regionie. Białorusinów jest 468, Mołdawian 463, a obywateli Gruzji 403. Opolski rynek pracy daje obecnie zatrudnienie przedstawicielom 65 państw - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Ukraina liderem

Jeszcze pod koniec kwietnia tego roku notowaliśmy w opolskich placówkach ZUS 21 923 pracowników, których przedsiębiorcy z regionu zgłosili do ubezpieczeń społecznych jako cudzoziemców. Od tego czasu ta liczba zwiększyła się o 920 osób, zdecydowanie dominują wśród nich osoby z obywatelstwem ukraińskim - aż 864.

Ale nie tylko przybysze zza wschodniej granicy zasilają legalnie opolski rynek pracy. Tego lata opolscy pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń społecznych 139 Rumunów, 136 Rosjan, 130 Niemców, 116 Turków, 106 obywateli Bułgarii oraz
80 obywateli Filipin. Ponadto 42 osoby podały obywatelstwo uzbeckie, 40 słowackie, 38 litewskie, 37 czeskie, a 37 włoskie.

W poszukiwaniu pracy zjeżdżają do nas nie tylko Europejczycy. Na Opolszczyźnie pracuje po 3 obywateli Palestyny, Kuby, Jordanii i Ghany, 6 Brazylijczyków, 7 Marokańczyków, 8 osób z Indonezji i 10 obywateli Afganistanu.

W całej Polsce legalnie przebywa i płaci składki w ZUS ponad 818 tysięcy cudzoziemców. Od kwietnia w rejestrach Zakładu przybyło aż 39 tysięcy obcokrajowców. A od kwietnia ubiegłego roku ich liczba zwiększyła się o blisko 200 tysięcy.
W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. W sile niemal 603,5 tys. stanowią aż 73,7 proc. wszystkich zgłoszonych w ZUS obcokrajowców.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.