Opolskie szpitale od 1 października dostaną więcej pieniędzy na leczenie pacjentów [SIEĆ SZPITALI]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolskie szpitale od 1 października dostaną więcej pieniędzy na leczenie pacjentów [SIEĆ SZPITALI]

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Wszystkie szpitale na Opolszczyźnie podpisały już umowy z NFZ na kolejne cztery lata. Będzie więcej pieniędzy na leczenie, dzięki czemu opolscy pacjenci mogą się czuć bezpieczni.

Od 1 października zacznie obowiązywać tzw. sieć szpitali. To nowy - budżetowy - system finansowania świadczeń zdrowotnych. W tej chwili w NFZ trwają ostatnie prace związane z jego wdrożeniem na Opolszczyźnie.

Minister zdrowia o sieci szpitali

Nasz region jest pierwszym, w którym wszystkie szpitale podpisały już czteroletnie umowy dotyczące finansowania w nowym systemie.

W sieci są 23 szpitale, w tym wszystkie powiatowe. Placówki, które do tej pory miały umowę z NFZ, będą miały ją dalej, ale na innych zasadach.

W ostatnich dniach sierpnia nasz NFZ przedstawił kwoty ryczałtów na IV kwartał tego roku wszystkim dyrektorom i organom założycielskim szpitali, które stworzą na Opolszczyźnie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych.

Ryczałt obliczany był - jak wymaga ustawa - na podstawie rzeczywistej liczby wykonanych świadczeń z 2015 r. Dla opolskich szpitali to był dobry rok, bo NFZ zapłacił wówczas za wszystkie nadwykonania. W obliczeniach ryczałtu obowiązują jednak ceny z roku bieżącego, co oznacza, że teraz szpitale będą dysponować większym budżetem.

- Nasi pracownicy przeliczyli 207 tysięcy hospitalizacji oraz 2 miliony porad - mówi Beata Cyganiuk, wicedyrektor OOW NFZ ds. medycznych. - Kwota ryczałtu w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej będzie wyższa o 1,5 mln zł, a kwota ryczałtu w leczeniu szpitalnym będzie wyższa o 16,4 mln zł.

W chemioterapii kwota na IV kwartał wyniesie 5 879 747 zł, a w programach lekowych kwota na IV kwartał to 11 969 123 zł (tu nie ma ryczałtów, tylko ustala się kwotę finansowania. Aktualnie kontraktowanych jest 57 programów lekowych, w tym 8 nowych.

- Zabezpieczyliśmy świadczenia dla mieszkańców Opolszczyzny zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych regionu. Opolanie mogą czuć się bezpieczni. Nie tylko podpisaliśmy na cztery lata umowy ze szpitalami w każdym powiecie oraz placówkami w Opolu, ale zawarliśmy też umowy ze szpitalami niepublicznymi, które są nam potrzebne do pełnego zabezpieczenia świadczeń. Na przykład według mapy potrzeb Opolanom trzeba zapewnić pięć stołów hemodynamicznych (dla zawałowców), ale w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym są tylko dwa. Zawarliśmy więc umowy z niepublicznymi szpitalami, które dysponują takim sprzętem. To PAKS-y w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie oraz PGM w Kluczborku - wyjaśnia dyrektor Cyganiuk.

W nowym systemie są też tzw. świadczenia wyodrębnione. Można je aneksować i dodawać szpitalom pieniądze na ich wykonanie.

Na Opolszczyźnie już powinny zmniejszyć się kolejki do usunięcia zaćmy (dostaliśmy 1,4 mln zł dodatkowo) oraz po endoprotezy (2,9 mln zł dodatkowo).

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.