Opolskie. 2 miliony złotych na kolejną edycję programu wsparcia dla seniorów i osób potrzebujących pomocy w czasie pademii

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Edyta Hanszke

Opolskie. 2 miliony złotych na kolejną edycję programu wsparcia dla seniorów i osób potrzebujących pomocy w czasie pademii

Edyta Hanszke

46 gmin zgłosiło się do drugiej edycji programu, w ramach którego kurierzy społeczni za darmo będą dostarczać posiłki dla osób starszych i niesamodzielnych oraz pomagać im w niektórych czynnościach np. robić zakupy.

Wynagradzani przez nas kurierzy społeczni, podobnie jak wiosną, będą dostarczali pod wskazane adresy darmowe ciepłe obiady z lokalnych restauracji i barów. Będą też robili zakupy zakupy produktów spożywczych czy leków, za co zapłaci osoba potrzebująca. Pomogą też w drobnych czynnościach, jak choćby wkręcenie żarówki - tłumaczy nam Agnieszka Gabruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Podlegający urzędowi marszałkowskiemu w Opolu ośrodek realizował taki program od kwietnia do czerwca br., podczas pierwszej fali zachorowań. Wówczas skorzystało z tego 48 gmin, a w nich 2,2 tys. seniorów, zatrudniono 88 osób jako kurierów społecznych, wydano 153 tys. posiłków, które przygotowały 47 firm gastronomicznych w regionie.

Do drugiej edycji tego programu, która potrwa do 1 grudnia do 31 stycznia, zgłosiło się 46 spośród ponad 70 opolskich gmin. Jak wyjaśnia Agnieszka Gabruk OPS mają rozeznanie, które osoby potrzebują takiej pomocy na ich terenie, ale chętni, którzy dotychczas z niej nie korzystali mogą zgłaszać się właśnie do ośrodków pomocy społecznej w swoich gminach. W pierwszej kolejności pod uwagę brane są osoby o niskich dochodach.

- Prosimy też o takie zgłoszenia sołtysów czy sąsiadów osób potrzebujących wsparcia, bo nie wszyscy są znani pomocy społecznej - wskazuje Agnieszka Gabruk.

Zastępca dyrektora ROPS podawała podczas czwartkowej telekonferencji z samorządowcami, czy program realizowany z pieniędzy unijnych, różni się od rządowego. - W naszym pomoc przysługuje osobom od 60 roku życia, ale też młodszym z niepełnosprawnościami czy długotrwale chorym; samorządy biorące w nim udział nie ponoszą żadnych kosztów, co przy trudniej sytuacji finansowej wielu gmin nie jest bez znaczenia - wskazała.

Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy, mówiła podczas czwartkowej telekonferencji, że pierwsza edycji programu pomogła gminie w zdiagnozowaniu potrzeb seniorów i zbudowaniu z nimi relacji. Podkreślała też, że te pieniądze przysłużyły się firmom z branży gastronomicznej. - Ta, z której usług korzystaliśmy w Dąbrowie, nie zwolniła żadnego pracownika - mówiła.

Agnieszka Gabruk, wicedyrektor ROPS, dodała, że program był także pomocny dla osób, które zostały zatrudnione jako kurierzy społeczni. Wśród nich byli tacy, którzy stracili wcześniej pracę z powodu epidemii albo nie mogli jej znaleźć.

Na pomoc dla seniorów i osób potrzebujących urząd marszałkowski przeznaczył w drugiej puli 2 mln zł. Część z tej kwoty trafi do Caritas Diecezji Opolskiej na wsparcie pomocy medycznej udzialanej przez pielęgniarki i na projekty realizowane przez miasto Opole.

Edyta Hanszke

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.