Opolski ZUS pełen chętnych na emeryturę

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Opolski ZUS pełen chętnych na emeryturę

Krzysztof Ogiolda

Od piątku (1 września) można składać wnioski o przejście na emeryturę na nowych zasadach. Rano do opolskiej siedziby ZUS zgłosiło się już pierwszych 150 osób.

Spory tłum czekał przed drzwiami opolskiego ZUS już przed 7.00. Zapobiegliwi klienci zajmowali kolejkę, by złożyć dokumenty uprawniające do przejścia na emeryturę według zmienionych przez rząd PiS zasad (w wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

Ustawa będzie działać od 1 października, ale w piątek - 30 dni wcześniej - po raz pierwszy można było złożyć wniosek.

- Przyjechałem rano, wziąłem numerek i wróciłem jeszcze do domu - opowiada jeden z klientów, pan Henryk Oniszk. - Potem wróciłem do ZUS i w piętnaście minut załatwiłem sprawę, bo też wszystkie dokumenty miałem w porządku. Obniżony wiek emerytalny, czyli 65 lat, skończyłem w maju, a od października będę mógł korzystać z emerytury. Wybrałem się pierwszego dnia, kiedy to możliwe. Bo chcę to mieć już z głowy.

Na wcześniejszą emeryturę przejść można, ale obowiązku nie ma.

- Ja zdecydowałem się skorzystać z ustawy od razu - dodaje pan Henryk. - Przez lata zarabiałem dobrze, mam wysoki kapitał początkowy, ale przez ostatnie 10 lat zarabiałem już bardzo mało i moja emerytura będzie o około 80 proc. wyższa niż obecne pobory. Wybór był prosty.

- Tylko w ostatnim kwartale 2017 r. ponad 8 tysięcy osób w naszym regionie będzie mogło skorzystać z ustawy - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Zaś w całej Polsce będzie to około 330 tys. osób. To jest dla ZUS wyzwanie informatyczne, logistyczne i kadrowe, ale jesteśmy do niego przygotowani.

To, w który dzień miesiąca wypłacą nam emeryturę, nie zależy od daty złożenia wniosku

Tylko do godz. 10.00 opolską siedzibę ZUS odwiedziło ok. 150 osób, kilka razy więcej niż w przeciętny dzień.

- Wiele osób skorzystało z możliwości złożenia wniosków pierwszego dnia - mówi Antoni Malaka, dyrektor oddziału ZUS w Opolu. - Podobnie było w Nysie czy w Kędzierzynie-Koźlu. Rozumiem zapobiegliwość Opolan, być może informacje w mediach o wejściu w życie ustawy zachęciły do odwiedzenia nas jak najszybciej. Wszystkie te osoby zostały obsłużone w piątek, a i w poniedziałek będziemy pracować do ostatniego klienta. Natomiast przypominam, że data złożenia wniosku nie wpływa na termin wypłacenia emerytury. Kto złoży wniosek w terminie, otrzyma świadczenie, oczywiście za październik, nie wcześniej. Emerytury nie można otrzymać (po raz pierwszy) przed osiągnięciem odpowiedniego wieku, a wniosek można złożyć na miesiąc przed tą datą. W kolejnych miesiącach datę wypłacenia emerytury ustala ZUS.

Wcześniejsza emerytura nie jest obowiązkiem

8 tys. Opolan może w ostatnim kwartale przejść wcześniej na emeryturę. Ale może też zostać na rynku pracy i w przyszłości mieć wyższe świadczenia.

Po to, by każdy mógł podjąć decyzję o przejściu na emeryturę świadomie i po starannym namyśle, ZUS od 3 lipca dał możliwość skorzystania z usług doradców emerytalnych (w całej Polsce jest ich blisko 600, w województwie opolskim 19).

- Przez dwa ostatnie miesiące średnio każdy z nich obsłużył około 455 osób - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - W całej Polsce z usług doradców skorzystało 416 tys. zainteresowanych, a aż 277 tys. obliczono przyszłą emeryturę w tzw. kalkulatorze emerytalnym. Dwie trzecie chciało wiedzieć, jaką emeryturę otrzymają, jeśli pół roku, rok lub dłużej zostaną na rynku pracy. Jedna trzecia zażyczyła sobie symulacji, ile pieniędzy dostaną, jeśli przejdą na emeryturę jeszcze w tym roku. Doradcy informowali także, czy dana osoba już może z emerytury skorzystać, jakie dokumenty powinna zgromadzić i kiedy może złożyć wniosek.

Regionalny rzecznik ZUS zapewnia, że pieniędzy na emerytury nie powinno zabraknąć. Nagły wzrost liczby osób uprawnionych do przejścia na emeryturę spowoduje nagłe obciążenie funduszu ubezpieczeń społecznych. Ale jednocześnie coraz więcej osób pracuje, jest ubezpieczonych. Składki na fundusz wzrastają. W 2016 roku bilans wpływów w stosunku do wydatków funduszu przekraczał 70 procent. To najlepszy wynik od 10 lat.

Osoby, które osiągnęły obniżony wiek emerytalny i mają uprawnienia do świadczeń, ale chcą zostać na rynku pracy i poprawić sobie emeryturę na przyszłość, nie muszą tego w ZUS zgłaszać ani podejmować żadnych innych dodatkowych kroków. Natomiast żeby emeryturę można wypłacić, zainteresowany musi nie tylko osiągnąć wiek, ale i rozwiązać dotychczasowy stosunek pracy.

Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.