Opolski Zamek Górny, czyli gdzie mieszkał Władysław Opolczyk

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Opolski Zamek Górny, czyli gdzie mieszkał Władysław Opolczyk

Krzysztof Ogiolda

Zbudowany w XIV wieku zamek spłonął w 1615. Na tyle doszczętnie, że dzisiaj nie wiemy, jak wyglądał Zamek Górny. Nie ma po nim żadnych pamiątek z epoki. Nawet rysunek z XIX wieku uważany przez lata za jego obraz okazał się pomyłką.

Był on do tego stopnia zapomniany, że kiedy w kończącym się tygodniu pokazano wieżę Zamku Górnego najpierw mediom, a potem pierwszym zwiedzającym, wielu Opolan odkryło jego istnienie. Prawdopodobnie już nigdy nie dowiemy się, jak był wielki ani jaki miał kształt.

– Wieża, którą odrestaurowano i oddano do zwiedzania – mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego – miała przede wszystkim znaczenie strategiczne. Była wpisana w obręb muru obronnego, zatem pełniła takie właśnie, obronne zadanie.

Można się spodziewać, że budynek Zamku Górnego był okazały, skoro zbudował go w latach 80. XIV wieku prawdopodobnie najbogatszy książę w Polsce i najbogatszy Opolanin w dziejach, Książę Władysław Opolczyk. O nim też przeciętny człowiek wie niewiele. W najlepszym razie – że ufundował klasztor na Jasnej Górze i cudowny obraz Madonny z Dzieciątkiem (to zrobił na pewno) i był ojcem chrzestnym Władysława Jagiełły (prawdopodobnie).

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.