Opolski NFZ apeluje - na SOR idź tylko wtedy, gdy zagrożone jest twoje życie

Czytaj dalej
Fot. Fot. Miłosz Bogdanowicz
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolski NFZ apeluje - na SOR idź tylko wtedy, gdy zagrożone jest twoje życie

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolski NFZ rozpoczął akcję informacyjną „Pozwól na SOR walczyć o życie” i przypomina, że w większości przypadków pomoc lekarza znajdziemy gdzie indziej. To ważne, bo od 1 lutego 2020 roku Opole może pozostać tylko z jednym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

- Szpitalne oddziały ratunkowe powstały po to, by nieść pomoc w wyjątkowych przypadkach, gdy choremu jest ona potrzebna natychmiast, bo zagrożone jest jego zdrowie i życie - podkreśla Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ. - Tymczasem część pacjentów traktuje SOR-y jako miejsce, gdzie można szybko zrobić sobie badania lub dostać się do lekarza specjalisty. W efekcie mamy tam niepotrzebne kolejki, a personel często musi zajmować się przypadkami, które równie dobrze zaopatrzy szpitalna izba przyjęć czy punkt nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej – wyjaśnia.

Stąd pomysł akcji pod hasłem „Pozwól na SOR walczyć o życie”. Obejmie ona wszystkie placówki służby zdrowia w regionie, gdzie zostaną m.in. wywieszone plakaty z informacjami na temat zasad funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych i miejsc, gdzie pacjenci mogą szukać pomocy w nagłych przypadkach.

NFZ przypomina, że miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z lekarzami są przychodnie POZ, działające od godziny 8 do 18. Później można szukać pomocy lekarskiej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Takich punktów na Opolszczyźnie jest 14.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.