Piotr Guzik

Opole awansuje w rankingu najbogatszych kosztem sąsiadów. Komprachcice najbiedniejszą gminą w Polsce

Opole awansowało na 2. miejsce w zestawieniu miast wojewódzkich, tymczasem gminy okrojone na rzecz Opola znacznie spadły w rankingu gmin wiejskich. Fot. Archiwum Opole awansowało na 2. miejsce w zestawieniu miast wojewódzkich, tymczasem gminy okrojone na rzecz Opola znacznie spadły w rankingu gmin wiejskich.
Piotr Guzik

Opole zajęło drugie miejsce w gronie miast wojewódzkich pod względem zamożności na mieszkańca - wynika z rankingu czasopisma “Wspólnota” za 2017 rok. Jednocześnie Dobrzeń Wielki i Dąbrowa zanotowały drastyczne spadki w zestawieniu gmin wiejskich. Komprachcice zostały najbiedniejszą gminą w kraju.

Ranking czasopisma "Wspólnota" powstaje na bazie wyliczenia dochodów własnych oraz subwencji otrzymywanych przez samorządy. Nie uwzględnia natomiast dotacji celowych (m.in. pozyskiwanych funduszy unijnych) z racji ich incydentalności. Po pewnych korektach otrzymaną kwotę dzieli się przez liczbę mieszkańców, co daje wynik zamożności samorządu per capita.

 • W najnowszym zestawieniu, za 2017 rok, a więc po zmianie granic Opola, w przypadku stolicy regionu ten wskaźnik wyniósł blisko 5723 zł. Przed rokiem było to ponad 5010 zł.
 • W rankingu za 2017 rok Dobrzeń Wielki spadł z 16. miejsca na kraniec zestawienia, na 1537. pozycję, z wynikiem 2232 zł.
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Guzik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.