Opolanki unikają badań profilaktycznych jak ognia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyżanowski
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolanki unikają badań profilaktycznych jak ognia

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Chociaż opolski NFZ finansuje profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy, kobiety nie chcą się badać. Mammografię zrobiło w tym roku 13,6 proc. uprawnionych, a cytologię zaledwie 4,3 proc.

Na Opolszczyźnie mamy 9 pracowni stacjonarnych wykonujących mammografię oraz 3 pracownie mobilne. Mammobusy nieustannie krążą po województwie, harmonogram ich stacjonowania jest na stronie opolskiego NFZ, sukcesywnie informują o tym media.

- A jednak Opolanki nie są zainteresowane. Mają darmowe badania dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tylko wyjść z domu na rynek, pod remizę albo przy okazji zakupów w markecie, bo w takich miejscach stają mammobusy, i mieć to z głowy. Ale nie. Statystyki są przerażające - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego NFZ.

I nie pomaga fakt, że mammobusy są kierowane w szczególności do gmin, gdzie wskaźnik wykonania badań jest bardzo niski. Nie pomaga to, że gminy, do których jedzie mammobus, są informowane przez NFZ z wyprzedzeniem, by również prowadziły aktywną promocję badań i zachęcały mieszkanki do korzystania z nich.

 • Tylko systematyczne badania pozwalają wykryć raka, gdy jest on uleczalny
 • Kto może skorzystać z bezpłatnych badań?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.