Opolanki unikają badań profilaktycznych jak ognia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyżanowski
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolanki unikają badań profilaktycznych jak ognia

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Chociaż opolski NFZ finansuje profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy, kobiety nie chcą się badać. Mammografię zrobiło w tym roku 13,6 proc. uprawnionych, a cytologię zaledwie 4,3 proc.

Na Opolszczyźnie mamy 9 pracowni stacjonarnych wykonujących mammografię oraz 3 pracownie mobilne. Mammobusy nieustannie krążą po województwie, harmonogram ich stacjonowania jest na stronie opolskiego NFZ, sukcesywnie informują o tym media.

- A jednak Opolanki nie są zainteresowane. Mają darmowe badania dosłownie na wyciągnięcie ręki. Tylko wyjść z domu na rynek, pod remizę albo przy okazji zakupów w markecie, bo w takich miejscach stają mammobusy, i mieć to z głowy. Ale nie. Statystyki są przerażające - mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego NFZ.

I nie pomaga fakt, że mammobusy są kierowane w szczególności do gmin, gdzie wskaźnik wykonania badań jest bardzo niski. Nie pomaga to, że gminy, do których jedzie mammobus, są informowane przez NFZ z wyprzedzeniem, by również prowadziły aktywną promocję badań i zachęcały mieszkanki do korzystania z nich.

 • Tylko systematyczne badania pozwalają wykryć raka, gdy jest on uleczalny
 • Kto może skorzystać z bezpłatnych badań?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.