Opolanie znowu tankują najdrożej w kraju

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Sławomir Draguła

Opolanie znowu tankują najdrożej w kraju

Sławomir Draguła

Nasi sąsiedzi z Wrocławia i Katowic za litr paliwa płacą nawet o 20 groszy mniej. Dlaczego?

- Byłem przed świętami we Wrocławiu i tam olej napędowy tankowałem taniej o ponad dwadzieścia groszy na litrze niż u nas - mówi Krzysztof Juźwiak z Opola. - Nie wiem dlaczego się tak dzieje, przecież Wrocław i Opole dzieli zaledwie 80 kilometrów.

Paliwa na Opolszczyźnie nie tylko są droższe od tych w stolicy Dolnego Śląska, ale ponownie musimy płacić za nie najwięcej w kraju. Jak wynika z danych firmy BM Reflex zajmującej się analizą rynku paliw, za benzynę bezołowiową 95 płacimy średnio w regionie 4,88 zł.

W drugim z najdroższych regionów - kujawsko-pomorskim - za to paliwo trzeba zapłacić 4,81 zł.

Najtaniej jest w województwie dolnośląskim - 4,65 zł za litr.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku oleju napędowego. Jego litr kosztuje u nas średnio 4,78 zł, w drugim najdroższym regionie - kujawsko-pomorskim - 4,72 zł. I w tym przypadku najtańszy jest Dolny Śląsk - 4,59 zł.

Na Opolszczyźnie najdroższy w kraju jest również autogaz. Średnio płacimy za niego 2,35 zł za litr. Dla porównania w Dolnośląskiem 2,27, a w Śląskiem 2,28 zł. Ceny idą w górę w całej Polsce, ale najbardziej dynamicznie w naszym regionie.

Jaki jest tego powód? Jak wyjaśniają analitycy rynku, problem cały czas jest ten sam: mniejsze niż w sąsiednich województwach nasycenie stacjami paliw różnych koncernów. Mniej jest też u nas kierowców, a co za tym idzie, właściciele i ajenci stacji niskich marż nie zrekompensują sobie na większej liczbie tankujących, tak jak to jest w ościennych ośrodkach miejskich.

W przedświątecznym tygodniu benzyna i olej napędowy podrożały w kraju średnio od trzech do pięciu groszy na litrze. Spadły jedynie symbolicznie ceny autogazu, bo o grosz na litrze.

- Niewykluczone, że również w tym tygodniu ceny na części stacji paliw mogą jeszcze wzrosnąć, jednak średnia skala podwyżek nie powinna przekroczyć trzech groszy na litrze - przewiduje Urszula Cieślak z firmy BM Reflex.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.