Opolanie oceniają leczenie na 3 z plusem

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (o)
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolanie oceniają leczenie na 3 z plusem

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Opolszczyzna zajmuje 6. miejsce w rankingu wojewódzkich systemów ochrony zdrowia. Zadowolenie pacjentów powoli rośnie.

Idealny system ochrony zdrowia to taki, w którym następuje największa poprawa stanu zdrowia mieszkańców; leczenie jest skuteczne, ale nie rujnuje finansowo, a pacjenci nie tylko wracają do zdrowia, lecz jeszcze są zachwyceni opieką.

Badające już po raz trzeci funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w poszczególnych województwach - firma doradcza PwC oraz zespół www.dane-i-analizy.pl - wzięły pod uwagę 41 wskaźników ujętych w trzy obszary: poprawa stanu zdrowia mieszkańców, efektywna gospodarka finansowa oraz jakość konsumencka opieki zdrowotnej. Zdaniem autorów raportu są to bowiem główne cele, jakim powinien być podporządkowany system ochrony zdrowia.

Od 2014 roku w naszym regionie rośnie poprawa stanu zdrowia pacjentów. W 2014 roku byliśmy na 10. pozycji, rok później na 9., a obecnie na 6. miejscu w kraju. Analizowano tu np. uczestnictwo w badaniach cytologicznych i mammograficznych, stan zaszczepień dzieci, liczbę zatruć pokarmowych, wskaźniki hospitalizacji.

Na Opolszczyźnie wystąpił np. wysoki wzrost odsetka kobiet, które przeżyły 5 lat od rozpoznania u nich raka piersi (o 7,4 p.p.), co skutkowało awansem z ostatniej na 3. pozycję w tej kategorii.

Naszą piętą achillesową jest natomiast oszczędna i świadoma gospodarka finansowa. Niezmiennie jesteśmy w ogonie zajmując od 2014 roku - 13, 11 i 12 miejsce kraju. Efektywnego wydawania pieniędzy na zdrowie powinniśmy się uczyć od krakusów.

Choć kolejki do specjalistów mamy jedne z najdłuższych (i od 2014 roku rosną) to jednak trzy lata temu Opolanie byli najbardziej zadowolonymi pacjentami w Polsce. Rok później wpadliśmy w depresję (9. miejsce w kraju), a teraz dźwigamy się i jesteśmy na 6. miejscu.

Coraz wyżej oceniamy dostęp do lekarzy i diagnostyki, wydatki na leczenie (te osobiste) w ciągu roku nam zmalały. Coraz wyżej oceniamy kompetencje lekarzy i efekty leczenia, wystawiając im na razie mocne trzy z plusem.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.