Opolanie na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem zarejestrowanych dawców szpiku
31 304 Opolan zarejestrowało się w Fundacji DKMS jako potencjalni dawcy szpiku. Województwo opolskie jest na 15. miejscu pod względem zarejestrowanych dawców szpiku. Faktycznymi dawcami zostało 171 mieszkańców Opolszczyzny.
Aktualnie w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,7 mln osób, pochodzących z różnych regionów Polski.
W Polsce około 700 pacjentów rocznie zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Dla wielu z nich jedyną szansą na życie jest dawca niespokrewniony, tzw. „bliźniak genetyczny”.
Przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów, którzy zmagają się z chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego.
Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla pacjenta, chorującego na nowotwór krwi, są małe.
Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu – aż 1 do kilku milionów. Tylko 25 proc. chorych znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostałych 75 proc. chorych wymaga przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, którego poszukuje się pośród osób zarejestrowanych w bazach dawców.
Ludzie, którzy zastanawiają się nad dawstwem najczęściej pytają czy szpik pobiera się z kręgosłupa.
- To jeden z najpopularniejszych mitów, związanych z dawstwem szpiku. Należy podkreślać, że pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. W większości przypadków, bo aż w 85 proc., krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej, czyli za pomocą tzw. aferezy, która przypomina procedurę honorowego oddania krwi. W pozostałych przypadkach pobieramy szpik z talerza kości biodrowej, a nie z kręgosłupa - wyjaśnia dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień