Krzysztof Ogiolda

Opolanie - ludek spokojny, pobożny i nieawanturujący się

Według pobożnej legendy studnia św. Wojciecha znajduje się w miejscu, gdzie wytrysnęło źródełko, gdy zabrakło wody do chrztu - pisze prof. Lenartowi Fot. Krzysztof Ogiolda Według pobożnej legendy studnia św. Wojciecha znajduje się w miejscu, gdzie wytrysnęło źródełko, gdy zabrakło wody do chrztu - pisze prof. Lenartowicz.
Krzysztof Ogiolda

Profesor Anna Pobóg Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, autorka wydanej niedawno książki „Od opola do Opola. Popularna historia miasta”

Czym różni się opole pisane małą literą - w tytule pani książki - od pisanego wielką?
Wszyscy mnie o to pytają. Co pokazuje, że świadomość pochodzenia nazwy Opole jest niewielka.

Jak to niewielka? Każde dziecko w mieście zna legendę o księciu, który jechał przez las, zabłądził i gdy wreszcie wyjechał na otwartą przestrzeń, zawołał: O! Pole. Kiedy wybudowano miasto, okrzyk księcia dał początek jego nazwie.

"Pisane małą literą opole to była jednostka terytorialna, sąsiedzka, charakterystyczna dla czasów plemiennych w całej Słowiańszczyźnie. Tych opoli - które opierały się na sąsiedzkich prawach i obowiązkach, zbiorowej współpracy (po łacinie nazywano je vicinia, sąsiedztwa) - w Europie Środkowo-Wschodniej mieliśmy setki. Pomysł na tytuł mojej książki polegał więc na tym, by czytelnikowi powiedzieć, że opisuje ona dzieje od czasów plemiennych po dzieje najnowsze." 

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.