Krzysztof Ogiolda

Opolanie - ludek spokojny, pobożny i nieawanturujący się

Według pobożnej legendy studnia św. Wojciecha znajduje się w miejscu, gdzie wytrysnęło źródełko, gdy zabrakło wody do chrztu - pisze prof. Lenartowi Fot. Krzysztof Ogiolda Według pobożnej legendy studnia św. Wojciecha znajduje się w miejscu, gdzie wytrysnęło źródełko, gdy zabrakło wody do chrztu - pisze prof. Lenartowicz.
Krzysztof Ogiolda

Profesor Anna Pobóg Lenartowicz, historyk z Uniwersytetu Opolskiego, autorka wydanej niedawno książki „Od opola do Opola. Popularna historia miasta”

Czym różni się opole pisane małą literą - w tytule pani książki - od pisanego wielką?
Wszyscy mnie o to pytają. Co pokazuje, że świadomość pochodzenia nazwy Opole jest niewielka.

Jak to niewielka? Każde dziecko w mieście zna legendę o księciu, który jechał przez las, zabłądził i gdy wreszcie wyjechał na otwartą przestrzeń, zawołał: O! Pole. Kiedy wybudowano miasto, okrzyk księcia dał początek jego nazwie.

"Pisane małą literą opole to była jednostka terytorialna, sąsiedzka, charakterystyczna dla czasów plemiennych w całej Słowiańszczyźnie. Tych opoli - które opierały się na sąsiedzkich prawach i obowiązkach, zbiorowej współpracy (po łacinie nazywano je vicinia, sąsiedztwa) - w Europie Środkowo-Wschodniej mieliśmy setki. Pomysł na tytuł mojej książki polegał więc na tym, by czytelnikowi powiedzieć, że opisuje ona dzieje od czasów plemiennych po dzieje najnowsze." 

Pozostało jeszcze 96% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.