Opolanie kupują nowe mieszkania na pniu

Czytaj dalej
Fot. Fot. TBS
Edyta Hanszke

Opolanie kupują nowe mieszkania na pniu

Edyta Hanszke

Ze statystyk wynika, że rok do roku przybyło mieszkań w regionie, ale do rekordu jeszcze daleko. Pośrednicy nieruchomości mówią, że powstające inwestycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

W województwie opolskim w ub.r. oddano do użytkowania 1768 mieszkań, (o 2,6 proc. więcej niż w 2015 r.), a o 17,7 proc. mniej w porównaniu z rekordowym w ostatnich latach 2010 r. W kraju rok do roku nowych mieszkań było o 10,6 proc. więcej, a w stosunku do 2010 r. o 20,2 proc więcej.

Opolskie budownictwo mieszkaniowe w ub.r. stanowiło 1,1 proc. w skali kraju, a łączna powierzchnia tego, co zbudowano wyniosła 219,6 tys. mkw., z czego przeciętnie opolskie mieszkanie (wliczane są w to także domy) miało 124,2 m.kw.

Dla porównania średnie mieszkanie w kraju miało 94,5 m kw.

Najbardziej aktywni w ubiegłym roku byli deweloperzy budujący mieszkania na sprzedaż lub wynajem, mniej natomiast w porównaniu z ub.r. było domów budowanych indywidualnie.

Klienci rezerwują mieszkania i podpisują umowy już na etapie projektu

W miastach oddano pod klucz 909 mieszkań (o 12,4 proc. więcej niż w 2015 r.), a na terenach wiejskich 859 (o 6 proc. mniej).

Patrząc na podział na powiaty, najwięcej mieszkań w ub.r. oddano w samym Opolu – 453 (ponad jedną czwartą wszystkich), w powiecie opolskim – 331 oraz namysłowskim – 199. Najmniej mieszkań powstało w powiatach: głubczyckim – 34, prudnickim – 50 oraz krapkowickim – 67. Dla porównania najwięcej mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców było w powiecie namysłowskim (4,7) i Opolu (3,8), a najmniej w głubczyckim (0,7) oraz kędzierzyńsko-kozielskim i prudnickim (po 0,9).

W 2016 r. wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym 2536 mieszkań, tj. o 43 proc. więcej w porównaniu z 2015 r. Z tego inwestorzy indywidualni planują wybudować 1659 mieszkań.

Jak zauważają przedstawiciele opolskich biur, także obecny rok jest dobry dla branży. - Klienci są gotowi rezerwować mieszkania i podpisywać umowy przedwstępne na etapie budowy, a nawet projektu - mówi Piotr Przybył, prezes Aspekt Nieruchomości. W Opolu metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim (do wykończenia) kosztuje średnio za metr kw. 4,6 tys. zł, ale bywa, że osobno wyceniane są komórki czy tarasy.

Piotr Przybył dodaje, że rynek w samym Opolu ma się tak dobrze m.in. za sprawą rozbudowy elektrowni Opole. - Wiele osób uznało, że na wynajmie mieszkań może w tym czasie zarobić lepsze pieniądze niż na lokacie - mówi.

Nowe inwestycje powstają też w Krapkowicach, Brzegu czy Kluczborku. Tam, jak podaje Bartosz Borski z Investdom Nieruchomości w Opolu, ceny wahają się od 3,8 do 4,1 tys. zł za m.kw. - 3/4 inwestycji mieszkaniowych finansowanych jest przy udziale kredytów hipotecznych - wyjaśnia Bartosz Borski.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.