Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Sławomir Dębski: Przy ustawie o IPN zawiódł system wczesnego ostrzegania

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Agaton Koziński

Sławomir Dębski: Przy ustawie o IPN zawiódł system wczesnego ostrzegania

Agaton Koziński

Wypuszczony przez fundację z USA klip kosztował zapewne ponad 200 tys. dolarów. Ale fałszował prawdę o Holokauście i zmusił instytucje odpowiedzialne za kultywowanie pamięci o Zagładzie do reakcji, czyli opowiedzenia się po polskiej stronie - mówi Sławomir Dębski, dyrektor PISM, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.

Polski zespół ds. dialogu z Izraelem rozmawiał w czwartek w Tel Awiwie ze swoimi izraelskimi odpowiednikami. To początek końca obecnego konfliktu?
Sprawa ma dwa aspekty. Pierwszy krótkoterminowy, którego przejawem są działania polskiej dyplomacji zarówno wobec Izraela, jak i w Stanach Zjednoczonych i wobec diaspory żydowskiej. Podejrzewam, że rozmowy w Izraelu doprowadzą do wypracowania wspólnego modus operandi i zakończenia nieporozumień. Jestem przekonany, że obie strony nie są zainteresowane ich kontynuowaniem, a tym bardziej eskalowaniem. Spodziewam się, że zostanie ustalona procedura wzajemnych konsultacji na przyszłość.

Konflikt będzie wygasał?
Taką mam nadzieję. Ale jest jeszcze drugi aspekt - długoterminowy - tej sprawy. Chodzi o lepszą politykę edukacyjną. Ona jest potrzebna po obu stronach. Ten kryzys wykazał ogromne deficyty w wiedzy. Nie spodziewaliśmy się, że po 25 latach dobrych polsko-izraelskich relacji istnieją aż tak głębokie braki w wiedzy. To zaś dowodzi, że dotychczasowa polityka edukacyjna okazała się nieskuteczna.

Kamyk do Pana ogródka. Zawiodły ośrodki analityczne doradzające rządowi, bo nie ostrzegły z wyprzedzeniem, że istnieje zagrożenie taką eskalacją, do jakiej doszło?
Nowela ustawy o IPN leżała w Sejmie prawie dwa lata. Był moment, gdy reagowaliśmy, mniej więcej półtora roku temu. Ale reakcja środowisk eksperckich w tym przypadku była utrudniona ze względu na dynamiczny charakter ostatniej fazy procesu legislacyjnego. Nie było tu związku z zadaniami ośrodków analitycznych.

A z czym?
W tym przypadku górę wzięła dynamika polityczna. Mam wrażenie, że miała w niej niemały udział także pani ambasador Izraela.

Szybko wsparta przez premiera tego kraju.
Każdy ambasador jest posłańcem, realizuje instrukcje swego rządu. Ale już sposób ich wykonania zawsze może być lepszy lub gorszy.

Wygląda jednak na to, że spór wygasa. Spróbujmy podsumować to, co za nami. Jak Pan zrozumiał polityczną grę międzynarodową, która się toczyła wokół ustawy o IPN?
Wielu uczestników międzynarodowej debaty nie kierowało się dobrą wolą. Mieliśmy do czynienia z instrumentalizowaniem pamięci o Holokauście. Często intencja polegała na dążeniu do zaszkodzenia Polsce. Musimy wyciągnąć z tego wnioski.

Jakie?
Po pierwsze, znaczenie Holokaustu. Dla Izraela to bardzo ważne doświadczenie, pamięć o Zagładzie ma dla tego państwa znaczenie wręcz egzystencjalne. Żydzi byli jedynym narodem, który Niemcom w czasie II wojny udało się niemal całkowicie unicestwić. Ale to nie był jedyny naród, który naziści wyniszczali.

Podobnie eksterminowali Romów. Słowianie byli następni w kolejce.
Polacy także byli ofiarą niemieckiej polityki eksterminacji. Polska stawiła III Rzeszy zbrojny opór i w samym wrześniu 1939 r. w obronie Polski przed ustawami norymberskimi poległo prawie 100 tysięcy polskich żołnierzy. Wreszcie okupowana Polska była terytorium lub bezpośrednim zapleczem działań wojennych przez całą wojnę. Polityka terroru była tu instrumentem sprawowania władzy okupacyjnej, kontrolowania nastrojów społecznych. Doświadczenie niemieckiego mordowania Żydów, ale także łapanek i masowych egzekucji to doświadczenie polskie, nie francuskie, nie austriackie, ani belgijskie. O tym w pamięci o Holokauście często się zapomina - a to z kolei uderza w naszą pamięć o latach wojny.

W tym tygodniu w „Jerusalem Post” był artykuł, w którym opisywano sposób kształcenia w podstawówkach w Izraelu - wynikało z niego, że na lekcjach uczniowie słuchają tylko o obozach koncentracyjnych ulokowanych na terenach polskich, natomiast obozu w Dachau w ogóle nie było na mapie. Tak samo jak na lekcjach nie mówiono o Niemcach - jedynie o pozbawionych narodowości nazistach.
To jest sprawa, którą należy naprawić. Ale na to potrzeba czasu i konsekwencji. Wymaga to zaangażowania władz Polski i Izraela, a także diaspory żydowskiej żyjącej poza tym państwem. Bo pamięć o Holokauście powinna uwzględniać doświadczenie zbrodniczej polityki III Rzeszy także wobec innych narodów.

Mówi Pan, że potrzebne jest zaangażowanie władz Izraela. Jest na to szansa, czy to tylko Pana pobożne życzenia?
Jestem przekonany, że w Izraelu istnieje świadomość faktu, że nasze państwa w sposób naturalny są dla siebie strategicznymi sojusznikami i powinny się wspierać. Ten konflikt o pamięć nie jest nikomu potrzebny - chyba, że mówimy o kilku pozbawionych zahamowani politycznych harcownikach prowadzących właśnie kampanię wyborczą. Pamięć o Zagładzie Żydów i okupacyjnym niemieckim terrorze powinna oba społeczeństwa łączyć. Zakładam, że rząd Izraela będzie miał dobrą do tego wolę. Sygnałem była reakcja premiera Netanjahu na nieporozumienia powstałe po wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w Monachium.

W tym sensie, że izraelski premier zareagował dość wstrzemięźliwie - a mógł dużo ostrzej?
Odniosłem wrażenie, że starał się nie eskalować nieporozumienia.

Ten konflikt pokazał jeszcze jedną sprawę - to, jak Polska jest bardzo narażona na ataki z zewnątrz. Choćby filmik, który w ubiegłym tygodniu wypuściła amerykańska fundacja, a który ostro rozchwiał całą Polskę i zradykalizował nastroje. Proste uderzenie o przygnębiających konsekwencjach. Jak się bronić przed takimi ciosami, gdyby pojawiły się w przyszłości?
Nie można wykluczyć, że takie sytuacje będą miały miejsce - ale zdarzały się też wcześniej. Pojawiały się w przeszłości artykuły przypisujące Polsce odpowiedzialność za Holokaust. To się od czasu do czasu zdarzało - a za każdym razem polscy ambasadorzy na to reagowali.

Tyle, że to były incydenty, epizody bez kontekstu. Teraz filmik mocno podgrzał już rozpalone emocje - z koszmarnym efektem.
Rzeczywiście, takie filmiki bardzo skutecznie oddziałują na opinię publiczną.

Tak pewnie będą wyglądać wojny przyszłości.
Nie rozpędzajmy się. W tym przypadku ważniejszy jest kontekst. W USA wszystkie fundacje, stowarzyszenia opierają się na zbieraniu funduszy, fundraisingu. Największe pieniądze udaje się zebrać wtedy, gdy się kogoś atakuje. Ataki i obietnice tych ataków dają szansę na skutecznie zbiórki. Amerykanie są mistrzami autopromocji, ale czasem przekraczają europejską barierę dobrego smaku.

Ta fundacja chciała po prostu dowieść w ten sposób swojej skuteczności?
Absolutnie tak. Wypuszczony przez nią klip nie był z pewnością tani, kosztował zapewne ponad 200 tys. dolarów.

Rzeczywiście, był bardzo profesjonalnie, dynamicznie zmontowany.
Proszę zwrócić uwagę na krótki czas, w jakim powstał - to też podnosi koszty. Natomiast nie jestem pewny, czy on wywołał ten efekt, który jego producenci chcieli osiągnąć.

W Polsce był medialnym granatem.
Ale fałszował prawdę o Holokauście. Tym samym zmusił instytucje odpowiedzialne za kultywowanie pamięci o Zagładzie do reakcji, czyli opowiedzenia się po polskiej stronie. Nie sądzę, aby takie były intencje tych, którzy ten klip postanowili sfinansować.

Warto wyciągnąć wnioski na przyszłość, bo tego typu ataki mogą się powtórzyć. W jaki sposób bronić się przed tego typu medialnymi granatami?
Jest kilka poziomów reagowania. Po pierwsze, należy ograniczyć możliwość popełnienia błędów, które mogą się okazać kosztowne. Instrumenty do tego są - chodzi mi o istniejące procedury procesu legislacyjnego, konsultacji międzyresortowych i z udziałem partnerów społecznych. Proces konsultacji tworzy w Polsce system wczesnego ostrzegania. Trzeba z niego korzystać, choć jest to nieraz czasochłonne.

W przypadku noweli ustawy o IPN ten system zawiódł.
Takie odniosłem wrażenie.

Które ogniwo systemu zawiodło? A może cały łańcuch jest przerdzewiały?

Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych m.in. o sporze z Izraelem, kultywowaniu pamięci o Zagładzie i nadchodzących wyborach we Włoszech.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

rozwiń
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.Regulamin określa zasady korzystania z serwisu funkcjonującego pod adresem www.nto.pl zarówno za pośrednictwem strony internetowej, jak i Aplikacji mobilnych wskazanych w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu.

2.Operatorem serwisu jest „Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, 45-086 Opole ul. Powstańców Śląskich 9, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy w Opolu Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 30307, z kapitałem zakładowym w wysokości 3.000.000,00 PLN, NIP 754-033-52-45, tel. (077) 443 25 00, e-mail. nto24@nto.pl.

3.Użyte w niniejszym Regulaminie określenia mają następujące znaczenie:

Operator
- oznacza spółkę „Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, dalej również jako „Spółka”;

Regulamin
- oznacza niniejszy dokument;

Serwis
- oznacza zorganizowaną platformę informatyczno-informacyjną stworzoną i udostępnioną przez Operatora w sieci Internet, umożliwiającą korzystanie z usługi polegającej na udostępnieniu danych oraz treści opracowanych przez Operatora i umożliwieniu ich wprowadzania, dostępna pod adresem www.nto.pl lub za pośrednictwem odpowiednich Aplikacji mobilnych będącą serwisem informacyjno-użytkowym;

Użytkownik
- osoba fizyczna korzystająca z Serwisu przez odbieranie z niego lub umieszczanie w nim danych;

Użytkownik Zarejestrowany
- Użytkownik, który dokonał rejestracji w Serwisie;

Materiał
- tekst, obrazy, odsyłacze (linki) lub jakiekolwiek inne dane przekazane do Serwisu za pomocą odpowiedniej procedury elektronicznej i oznaczone jako mające zostać opublikowane w serwisie;

Komentarz
- tekst, obrazy, odsyłacze (linki) lub jakiekolwiek inne dane przekazane do Serwisu za pomocą odpowiedniej procedury elektronicznej i oznaczone jako mające zostać automatycznie umieszczone w miejscu do tego wyznaczonym przez Operatora;

Wizerunek
- rozpoznawalna i aktualna podobizna osoby fizycznej;

Wpis
- zestaw informacji dotyczących miejsc lub usług, wykorzystywanych w części użytkowej serwisu;

Cookie
- informacja zapisywana przez serwer na komputerze Użytkownika w pliku cookie.txt, którą serwer może odczytać przy ponownym połączeniu się z tego komputera;

Klient
- osoba będąca klientem Operatora GSM, korzystająca z Serwisu Internetowego za pośrednictwem Integratora, poprzez rejestrację w Serwisie SMS;

Operator GSM
- Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy Al. Jerozolimskich 181, Polkomtel S.A. z siedzibą w Warszawie, przy Al. Jerozolimskich 81, Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Skierniewickiej 10A, Spółka P4 Sp. z o.o. z siedzibą i adresem: P4 Sp. z o.o. ul. Taśmowa 7, 02-677 Warszawa;

Integrator
- Digital Virgo S.A. z siedzibą w Warszawie;

Serwis SMS
- oznacza funkcjonalność oferowaną Klientom przez Integratora we współpracy z Operatorem, umożliwiającą korzystanie z Serwisu Internetowego poprzez wysłanie SMS Premium pod numer telefonu wskazany w dalszych postanowieniach Zasad Ogólnych. Dostawcą usług opłacanych SMSem jest Operator;

Ustawa
- ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

Konsument
- konsument w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.

Umowa na korzystanie z Serwisu
– umowa zawierana z Użytkownikiem, który dokonał w Serwisie rejestracji Użytkownika.

Aplikacja mobilna –aplikacja mobilna wskazana w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu dostępna do pobrania na wybranych przez Operatora platformach służących do pobierania aplikacji i umożliwiająca korzystanie z Serwisu z uwzględnieniem różnic wskazanych w opisie Aplikacji mobilnej zamieszczonym na platformie służącej do pobierania aplikacji przez użytkowników tych platform. Funkcjonalności Aplikacji mobilnej mogą różnic się w zależności od wersji Aplikacji mobilnej. Z przyczyn technicznych starsze wersje Aplikacji mobilnej mogą nie współpracować w sposób należyty z Serwisem lub całkowicie uniemożliwiać korzystanie z Serwisu. Niniejszy Regulamin stanowi również regulamin korzystania z Aplikacji mobilnej. Operator może umożliwić zakup dodatkowych opcji lub funkcjonalności w ramach Aplikacji mobilnej; zakup taki odbywa się za pośrednictwem platformy służącej do pobierania aplikacji przez jej użytkowników i podlega postanowieniom odpowiedniego regulaminu takiej platformy. Informacje, jakie stosownie do treści art. 12 ust. 1 oraz art. art. 21 ust.1 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014r. (Dz. U. z dnia 24.06.2014r. poz. 827) Operator zobowiązany jest udzielić konsumentowi, który ma zamiar skorzystać oraz który skorzystał z oferty Operatora na pobranie i korzystanie z aplikacji mobilnej stanowią załącznik nr 2A i 2B do niniejszego Regulaminu.

4.Korzystanie z Serwisu w inny sposób niż w ramach dozwolonego użytku nie jest dopuszczalne bez zgody wszystkich podmiotów, którym przysługują prawa do elementów Serwisu, w tym bez zgody Operatora.

5.Operator zezwala Użytkownikowi na przeglądanie bazy danych materiałów stanowiących treść Serwisu. Korzystanie z Serwisu nie oznacza nabycia przez Użytkownika jakichkolwiek praw na dobrach niematerialnych do utworów w nim zawartych. Użytkownik może korzystać z tych utworów jedynie w zakresie dozwolonym w przepisach Ustawy.

6.W szczególności, poza określonymi w przepisach Ustawy przypadkami, zabronione jest kopiowanie utworów lub ich części, a także ich udostępnianie publicznie. W wypadku ściągania tekstów w ilości jednoznacznie wskazującej na ich kopiowanie, a nie na przeglądanie, Operator ma prawo w każdej chwili zablokować Użytkownikowi dostęp do korzystanie z Serwisu.

7.Zabronione jest przekazywanie do Serwisu Materiałów, Komentarzy, Wypowiedzi, Wpisów lub zamieszczanie opinii na forum internetowym dostępnym w Serwisie zawierających treści sprzeczne z prawem, w tym naruszające prawa osób trzecich, w szczególności prawa autorskie lub dobra osobiste, lub sprzeczne z dobrymi obyczajami. Szczegółowy opis dopuszczonych do publikacji komentarzy i zasad administrowania nimi zawiera Regulamin Forum.

8.Operator nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość zamieszczonych w Serwisie treści, a w szczególności treści zawartych w Komentarzach, Wypowiedziach lub wpisach na forum internetowym dostępnym w Serwisie , publikowanych w Serwisie automatycznie, bez uprzedniej kontroli przez Operatora.
1)Operator nie ponosi odpowiedzialności za dokładność i aktualność opublikowanych informacji, nie ponosi również odpowiedzialności za ich ewentualne wykorzystywanie przez Użytkowników dla określonych działań.
2)Operator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wykorzystania przez Użytkownika informacji uzyskanych za pośrednictwem Serwisu, w szczególności za konsekwencje podjętych przez Użytkownika na ich podstawie decyzji.

9.Operator nie ponosi odpowiedzialności za skutki awarii Serwisu, a w szczególności za ewentualną utratę przechowywanych w nim danych. Postanowienia zdania poprzedniego nie dotyczą konsumentów.

10.Minimalne wymagania sprzętowe i programowe umożliwiające korzystanie z Serwisu to dowolne urządzenie elektroniczne z aktualnym oprogramowaniem pozwalającym na przeglądanie treści Internetu; minimalne wymagania sprzętowe związane z korzystaniem z Serwisu za pośrednictwem Aplikacji mobilnej wskazane są wskazane zostały w opisie Aplikacji mobilnej zamieszczonym na platformie służącej do pobierania aplikacji przez użytkowników tych platform. Minimalne wymagania techniczne mogą różnić się w zależności od wersji Aplikacji mobilnej.

II. UŻYTKOWNICY

1.Dokonując Rejestracji, Użytkownik oświadcza, iż podane przez niego dane osobowe są prawdziwe.

2.Dokonując Rejestracji, a także bez dokonania Rejestracji każdorazowo w momencie umieszczenia w Serwisie niżej opisanych materiałów z poziomu przeglądarki lub Aplikacji mobilnej, Użytkownik wyraża zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie i publiczne udostępnianie przez Operatora Wizerunku, obok imienia i nazwiska Użytkownika lub obok jego Komentarzy, Materiałów, Wypowiedzi, Wpisów lub opinii na forum dostępnym w Serwisie.

3.W ramach zawartej umowy na korzystanie z Serwisu każdorazowo w momencie umieszczenia w powyższych serwisach Wizerunku z poziomu przeglądarki lub Aplikacji mobilnej, Użytkownik wyraża również zgodę na rozpowszechnianie i publiczne udostępnianie Wizerunku wraz z imieniem i nazwiskiem tego Użytkownika przez dowolny podmiot, który uzyskał od Operatora sublicencję na Komentarz, Materiał lub Wypowiedź. Z tytułu rozpowszechniania i udostępnienia Wizerunku Użytkownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

4.Dokonując Rejestracji, a także korzystając z Serwisu w jakikolwiek inny sposób, Użytkownik akceptuje niniejszy Regulamin, a w szczególności jego postanowienia o charakterze umownym regulujące stosunek między Użytkownikiem a Operatorem oraz zobowiązuje się do przestrzegania prawa przy korzystaniu z Serwisu, w szczególności do przestrzegania autorskich praw majątkowych oraz praw wynikających z rejestracji wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych i przemysłowych innych osób, a także do poszanowania dóbr osobistych osób trzecich i Operatora oraz poszanowania dobrych obyczajów.

5.Przy dokonywaniu Rejestracji Użytkownik może wyrazić zgodę na przetwarzanie przez Operatora danych osobowych udostępnionych w związku z Rejestracją w celach reklamy, promocji, w celach statystycznych oraz do badania rynku, a także zachowań i preferencji Użytkowników.

6.Przy dokonywaniu Rejestracji Użytkownik może wyrazić zgodę na otrzymywanie na adres e-mail podany podczas Rejestracji materiałów informacyjnych przygotowywanych przez redakcję serwisu. Użytkownik może w każdej chwili zrezygnować z otrzymywania tych komunikatów.

7.W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do prawdziwości danych podanych przez Użytkownika przy Rejestracji, Operator zastrzega sobie prawo ograniczenia Użytkownikowi możliwości korzystania z Serwisu do czasu uprawdopodobnienia przez Użytkownika, iż podał on prawdziwe dane. Operator wskaże Użytkownikowi sposób uprawdopodobnienia danych za pomocą wiadomości przesłanej na adres e-mail podany przez Użytkownika podczas Rejestracji.

8.Operator zastrzega sobie prawo uprzywilejowania niektórych Użytkowników Zarejestrowanych z Wizerunkiem poprzez np. przyznanie im w pewnym zakresie swobody w redagowaniu i zamieszczaniu Materiałów w Serwisie.

9.Do stosunków między Operatorem a Użytkownikiem stosuje się prawo polskie. Wszelkie spory sądowe rozstrzyga właściwy sąd powszechny.

10.Użytkownik umieszczający w Serwisie jakiekolwiek Materiały oświadcza, iż gwarantuje, że są one w pełni legalne i nie naruszają one ani nie zmierzają do naruszenia, obejścia lub próby obejścia:
- powszechnie obowiązującego lub miejscowego prawa, w szczególności nie powodują powstania szkody ani krzywdy u osób trzecich lub instytucji;
- postanowień niniejszego Regulaminu;
- norm moralno-etycznych, dobrych obyczajów lub zwyczajów - zamieszczanie materiałów nie spełniających w/w przesłanek jest surowo zabronione.

Użytkownik oświadcza również, że gwarantuje, iż ma prawo umieścić zamieszczane Materiały w Serwisie i że ich umieszczenie nie spowoduje powstanie wobec Operatora jakichkolwiek roszczeń osób trzecich lub instytucji, ani też nie spowoduje naruszenia przez Operatora przepisów prawa i praw osób trzech lub instytucji. Jeżeli którekolwiek z oświadczeń opisanych w zdaniach poprzednich okaże się nieprawdziwe, niepełne lub nierzetelne i z tego powodu Operator stanie się obiektem postępowania cywilnego, karnego lub administracyjnoprawnego, lub wobec Operatora z odnośnymi roszczeniami wystąpią osoby trzecie lub instytucje, dany Użytkownik natychmiast po zawiadomieniu go przez Operatora spowoduje zwolnienie Operatora z wszelkiej odpowiedzialności za odnośne naruszenia i naprawi Operatorowi, osobom trzecim lub instytucjom wszelką poniesioną szkodę i wszystkie dokonane wydatki w związku z takimi roszczeniami i postępowaniami.

III. OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKÓW

1.Użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa przy korzystaniu z Serwisu, w szczególności przepisów ustawy Prawo prasowe, przepisów kodeksu cywilnego oraz praw własności intelektualnej, w szczególności ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

2.Zabrania się korzystania z Serwisu w sposób niezgodny z dobrymi obyczajami i w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Użytkownikom nie wolno dostarczać treści o charakterze bezprawnym. Na wypadek naruszenia powyższych zasad Użytkownik ponosi całkowitą odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę i krzywdę.

3.W przypadku naruszenia przepisów prawa lub postanowień Regulaminu przez Użytkownika Operator ma prawo zablokować możliwości przekazywania do Serwisu Materiałów, Komentarzy, Wypowiedzi, Wpisów lub opinii na forum internetowym dostępnym w Serwisie na okres do 1 miesiąca lub pozbawić możliwości korzystania z Serwisu poprzez usunięcie jego konta z Serwisu.

4.Jeżeli naruszenie niniejszego Regulaminu spowoduje wyrządzenie szkody osobie trzeciej, Użytkownik będzie zobowiązany do naprawienia tej szkody. Gdyby osoba ta wystąpiła z roszczeniem wobec Operatora, Użytkownik będzie zobowiązany do zwrotu Operatorowi wszystkich wydatków poniesionych przez niego w celu naprawienia szkody oraz kosztów postępowania sądowego, w tym rzeczywiście poniesionych przez Operatora kosztów zastępstwa procesowego.

IV. POLITYKA PRYWATNOŚCI I OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

1.„Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu (dalej jako Pro Media), właściciel serwisu funkcjonującego pod adresem www.nto.pl (dalej jako serwis) darzy swoich użytkowników wielkim szacunkiem i przykłada wielką wagę do respektowania praw im przysługujących, ze szczególnym uwzględnieniem prawa do ochrony prywatności. Dlatego też odnośnie użytkowników serwisu gromadzimy minimum informacji pomagających nam lepiej zrozumieć ich potrzeby i bezustannie dostosowywać serwis, jego funkcjonalność i ergonomię do wciąż zmieniających się oczekiwań. Między innymi w tym celu zbieramy i przetwarzamy niezbędne dane, w tym, za zgodą użytkowników, dane osobowe.

2.Rejestrując się w serwisie Użytkownik w celu pełnego korzystania z jego funkcjonalności winien w stosownym formularzu podać swoje dane osobowe. Podane w formularzu dane osobowe będą przetwarzane zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych przez „Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, 45-086 Opole ul. Powstańców Śląskich 9, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy w Opolu Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 30307, z kapitałem zakładowym w wysokości 3.000.000,00 PLN, NIP 754-033-52-45, tel. (077) 443 25 00, e-mail. nto24@nto.pl dla celów realizacji i świadczenia usług związanych z korzystaniem z serwisu zgodnie z regulaminem, do korzystania przez Operatora z udzielonej mu przez Użytkownika licencji niewyłącznej oraz w szeroko pojętych celach marketingowych i promocyjnych towarów i usług Pro Media Sp. z o.o., w tym organizacji takich działań. Pro Media Sp. z o.o. informuje, że jest administratorem danych osobowych w rozumieniu w/w ustawy Właściciel danych osobowych ma prawo do wglądu do swoich danych w siedzibie Pro Media Sp. z o.o. oraz ich poprawiania. Nadto właściciel danych osobowych ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw co do przetwarzania jego danych osobowych, a także wycofać zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych lub żądać ich usunięcia, co jednak wiązać się będzie z koniecznością rozwiązania umowy świadczenia usług łączącej Użytkownika z Pro Media Sp. o.o. Z uwagi na względy bezpieczeństwa we wszystkich tych sprawach właściciel danych winien osobiście zwracać się do Pro Media Sp. z o.o. na piśmie na adres: Pro Media Sp. z o.o. w Opolu, 45-086 Opole ul. Powstańców Śląskich 9. Podanie danych jest dobrowolne jednak konieczne do korzystania z Serwisu w pełni

3.Właściciel danych osobowych akceptuje, że Administratora Danych Osobowych może z zachowaniem przepisów prawa powierzyć przetwarzania jego danych osobowych zewnętrznemu usługodawcy, jeśli okaże się, że powierzenie takie jest konieczne w celu prawidłowego wykonania umowy z właścicielem danych osobowych i tylko w zakresie w jakim będzie to niezbędne do realizacji tej umowy zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu. Wszystkie dane osobowe są szyfrowane i nawet w przypadku przechwycenia transmisji nie pozwalają na swobodne ich odczytanie przez osoby nieupoważnione. Wszelkie pytania dotyczące ochrony prywatności należy kierować na adres e-mail: nto24@nto.pl .

4.Rejestrując się w serwisie Użytkownik może wyrazić zgodę na otrzymywanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym na podane w formularzu rejestracyjnym adresy e-mail oraz / albo numery telefonów, informację handlową od Pro Media Sp. z o.o. dotyczącą produktów i usług oferowanych przez Pro Media Sp. z o.o. a w szczególności w zakresie serwisu www.nto.pl, a także produktów i usług podmiotów współpracujących z Pro Media Sp. z o.o.

V. REGUŁY UDZIELENIA LICENCJI NA MATERIAŁY ZAMIESZCZANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW

1.W ramach zawartej umowy na korzystanie z Serwisu każdorazowo w momencie umieszczenia w poniższych serwisach niżej opisanych materiałów z poziomu przeglądarki lub Aplikacji mobilnej, Użytkownik upoważnia Operatora, wraz z prawem do sublicencji, do publikowania w Serwisie www.nto.pl materiałów, artykułów, komentarzy, wpisów lub wypowiedzi oraz do korzystania z przekazanych do serwisu materiałów j.w. na następujących polach eksploatacji (licencja):
owytwarzanie i zwielokrotnianie dowolną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
owprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem egzemplarzy utworu,
okażde publiczne udostępnianie utworu, w tym jego udostępnianie:
- w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym,
- na jakichkolwiek nośnikach reklamowych w celu promocji Serwisu www.nto.pl,
- poprzez emisję w radiu i telewizji,
- poprzez publikację w prasie,
- poprzez wyświetlanie lub publikację na jakichkolwiek nośnikach wewnętrznych lub zewnętrznych, w szczególności billboard lub citylight,
- przy pomocy wszystkich technik i technologii telekomunikacyjnych obejmujących m.in. technologie GSM i UMTS, w szczególności poprzez SMS, IVR, WAP, MMS;
- wykorzystanie w innych utworach, w tym w utworach dramatycznych, muzyczno-dramatycznych, choreograficznych, audiowizualnych lub multimedialnych, a także wykorzystania w postaci stanowiącej aranżację, instrumentalizację lub przystosowanie utworu do potrzeb nowego wykonania.

2.Licencja zostaje udzielona w odniesieniu do każdego utworu odrębnie, z chwilą jego przekazania do Serwisu.

3.Licencja zostaje udzielona na czas nieoznaczony.

4.Licencja ma charakter niewyłączny.

5.Licencja zostaje udzielona nieodpłatnie.

6.Operatorowi przysługuje prawo do udzielania sublicencji według swego swobodnego uznania.

7.Jeśli Licencjobiorca zgłosi uzasadnione zastrzeżenia dotyczące łamania przez Użytkownika prawa autorskiego lub prasowego Operator może w uzasadnionych przypadkach obciążyć kosztami zadośćuczynienia Użytkownika.

8.Użytkownik gwarantuje, że jest jedynym autorem i producentem materiałów, komentarzy artykułów i wpisów, a także że nie przeniósł na nikogo praw autorskich ani pokrewnych do tych treści. Nadto Użytkownik gwarantuje, że wszystkie osoby występujące w materiałach udzieliły Użytkownikowi zgody na nieodpłatne wykorzystanie ich wizerunku w sposób opisany w niniejszym Regulaminie, w tym przez Operatora w sposób opisany w niniejszym Regulaminie.

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.Użytkownik ma prawo utrwalić treść Regulaminu poprzez wydrukowanie, zapisanie na dysku czy innym nośniku w każdym czasie.

2.Operator może dokonywać zmian w Regulaminie z ważnych przyczyn. Zmiany podyktowane mogą być zmianami w aspekcie technologicznym, prawnym, ekonomicznym lub organizacyjnym prowadzenia działalności Operatora, a także zmianami w strukturze lub w treści Serwisu lub oferty Operatora. Wszelkie zmiany Regulaminu będą komunikowane Użytkownikom na łamach Serwisu i zaczną obowiązywać w terminie 14 dni od dnia powiadomienia Użytkowników o zmianach, w tym poprzez opublikowanie Regulaminu w nowej treści na stronach Serwisu, z powiadomieniem o treści zmian.

3.Regulamin obowiązuje od chwili jego opublikowania na stronach Serwisu.

4.Według najlepszej wiedzy Operatora brak jest szczególnych zagrożeniach związanych z korzystaniem z usługi świadczonej drogą elektroniczną w ramach Serwisu.

5.Na żądanie, w tym przesłane drogą elektroniczną, Użytkownika lub osoby korzystającej z Serwisu będących właścicielami danych osobowych przetwarzanych przez Operatora w związku ze świadczeniem usług, o których mowa w Regulaminie, osobie tej zostaną przesłane informacje dotyczące ich ochrony lub korzystania z serwisu w sposób anonimowy.

6.Żądanie, o którym mowa w ust. 5 powinno zostać przesłane na adres, w tym elektroniczny, Operatora. Operator bez zbędnej zwłoki udostępni na podany adres elektroniczny informacje na temat ewentualnej możliwości korzystania z usług anonimowo lub z wykorzystaniem pseudonimu oraz udostępnianych przez Operatora środkach technicznych zapobiegających pozyskiwaniu i modyfikowaniu przez osoby nieuprawnione danych osobowych przesyłanych drogą elektroniczną, oraz podmiotu, któremu Operator ewentualnie powierzył przetwarzanie danych osobowych.

7.Wsparcie, pomoc techniczna oraz kontakt ze Operatorem w sprawie funkcjonowania Serwisu Użytkownik może uzyskać pod e-mailem nto24@nto.pl.

8.Reklamacje, uwagi i zapytania związane z funkcjonowaniem Serwisu należy kierować na adres: nto24@nto.pl.

9.Wszelkie reklamacje dotyczące treści i funkcjonowania Serwisu kierowane przez Użytkowników rozpatrywane są przez Operatora niezwłocznie, w miarę możliwości nie później niż w terminie 30 dni. O wynikach postępowania reklamacyjnego Spółka zawiadamiać będzie Użytkowników elektronicznie.

10.Umowa na korzystanie z Serwisu z Zarejestrowanym Użytkownikiem zawierana jest przez zarejestrowanie konta Użytkownika.

11.W procesie zawierania umowy na odległość Użytkownik winien podać prawidłowy adres e-mail, na który Spółka wyśle w formie wiadomości e-mail potwierdzenie zawarcia odnośnej umowy wraz z informacjami, o których mowa w art. 12 ust.1 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (Dz.U.2014.827) oraz potwierdzeniem wyrażenia przez Użytkownika zgody na dostarczenie treści cyfrowych w okolicznościach powodujących utratę prawa odstąpienia od umowy, o ile taka zgoda została udzielona.

12.Użytkownik będący konsumentem ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia w tym za pośrednictwem formularza stanowiącego załącznik nr 2 do ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (Dz.U.2014.827). Umowa zawarta jest w momencie otrzymania przez konsumenta od Spółki stosownego potwierdzenia zawarcia umowy. Do zachowania terminu wystarcza wysłanie oświadczenia woli przed tym terminem. Treść formularza stanowiącego załącznik do w/w ustawy, uzupełnionego o dane adresata, stanowi załącznik do niniejszego regulaminu. Nadto konsument może dokonać odstąpienia przez wypełnienie i wysłania formularza znajdującego się pod tym linkiem.

13.Konsumentowi nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w odniesieniu do umów:
a)o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez Spółkę o utracie prawa odstąpienia od umowy – w przypadku Umowy zakupu tytułu prasowego.
b)w pozostałych przypadkach przewidzianych przepisami art. 38 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (Dz.U.2014.827).

14.W zależności od rodzaju umowy zawieranej przez konsumenta ze Spółką , Spółka może z uwagi na naturę oferowanej konsumentowi rzeczy lub usługi:
a)wymagać zgody konsumenta na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu do odstąpienia do danej umowy zawieranej na odległość;
b)wymagać zgody konsumenta na wykonanie usługi w całości przed upływem terminu do odstąpienia do danej umowy zawieranej na odległość;
c)wymagać zgody konsumenta na rozpoczęcie świadczenia w postaci dostarczania treści cyfrowych niezapisanych na nośniku materialnym przed upływem terminu do odstąpienia do danej umowy zawieranej na odległość.

15.W przypadku skutecznego odstąpienia od umowy po dokonaniu płatności przez konsumenta płatność tytułem zwrotu zostanie przesłana w terminie 14 dni kalendarzowych w taki sam sposób w jaki dokonano płatności, a w przypadku braku możliwości takiej zwrotnej płatności – przekazem pocztowym, chyba że Spółka ustali z konsumentem inny sposób zwrotu pieniędzy.

16.Jeżeli konsument żąda rozpoczęcia świadczenia usług przed upływem terminu do odstąpienia od umowy na tą usługę, a następnie konsument odstąpi skutecznie od takiej umowy, konsument zobowiązany będzie zapłacić Wydawcy kwotę proporcjonalną do zakresu świadczeń spełnionych do chwili, w której konsument odstąpił skutecznie od umowy.

17.Każdy Użytkownik może zaprzestać korzystania z usług świadczonych przez Operatora w zakresie korzystania z Serwisu w każdym czasie opuszczając strony Serwisu. Użytkownik Zarejestrowany może rozwiązać umowę o korzystanie z Serwisu w każdym czasie dokonując wyrejestrowania konta Użytkownika lub wypowiadając umowę na korzystanie z Serwisu.

18.Umowa na korzystanie z Serwisu zawierana jest z Zarejestrowanym Użytkownikiem na czas nieoznaczony, nie dłuższy jednak niż do dnia wyrejestrowania konta Użytkownika w Serwisie, a każda ze stron może ją rozwiązać z czternastodniowym okresem wypowiedzenia. Umowa ulega rozwiązaniu zawsze z momentem wyrejestrowania konta Użytkownika w Serwisie.

19.Zarejestrowani Użytkownicy powiadamiani są o zmianie Regulaminu również mailem i mają 14 dni od dnia powiadomienia na rozwiązanie umowy na korzystanie z Serwisu przez likwidację Konta Użytkownika lub wypowiedzenie w terminie wskazanym w Regulaminie, jeżeli nie wyrażają zgody na zmiany. Zapis zdania powyższego nie ma zastosowania do ewentualnych zmian treści Załącznika nr 1 do niniejszego Regulaminu, w zakresie, w jakim zmiany te nie ograniczają praw i nie zwiększają obowiązków Użytkowników.

20.Postanowienia ust.12 – 14 powyżej pozostają bez wpływu na udzielenie licencji Operatorowi przez Użytkownika.WZÓR FORMULARZA ODSTĄPIENIA OD UMOWY

(formularz ten należy wypełnić i odesłać tylko w przypadku chęci odstąpienia od umowy)
ADRESAT
„Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, 45-086 Opole ul. Powstańców Śląskich 9
TREŚĆ OŚWIADCZENIA
- Ja/My(*) niniejszym informuję/informujemy(*) o moim/naszym odstąpieniu od umowy sprzedaży następujących rzeczy(*) umowy dostawy następujących rzeczy(*) umowy o dzieło polegającej na wykonaniu następujących rzeczy(*)/o świadczenie następującej usługi(*)
- Data zawarcia umowy(*)/odbioru(*)
- Imię i nazwisko konsumenta(-ów)
- Adres konsumenta(-ów)
- Podpis konsumenta(-ów) (tylko jeżeli formularz jest przesyłany w wersji papierowej)
- DataZałącznik nr 1 do Regulaminu Serwisu www.nto.pl

Lista aplikacji mobilnych Android
Nowa Trybuna Opolska - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mecom.nto.pl

Lista aplikacji mobilnych iOS
nto.pl - https://itunes.apple.com/pl/app/nto.pl/id450132567?mt=8


Załącznik nr 2A do Regulaminu Serwisu www.nto.pl

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 oraz art. 21 ust.1 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014r. (Dz.U. z dnia 24.06.2014r. poz. 827), dalej jako „Ustawa”, udziela się konsumentowi, który ma zamiar skorzystać oraz konsumentowi, który skorzystał z oferty „Pro Media” Sp. z o.o. w Opolu na pobranie za pośrednictwem platformy App Store treści cyfrowej w postaci aplikacji mobilnej nto.pl („aplikacja mobilna”) lub na skorzystanie z usług , które mogą być dostępne za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej następujących informacji:

1) Przedmiotem świadczenia jest udzielenie klientowi licencji na korzystanie z aplikacji mobilnej za pośrednictwem platformy App Store lub świadczenie usług, które mogą być dostępne za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej.

2) Dostawcą treści cyfrowej w postaci aplikacji mobilnej oraz dostawcą ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej jest Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, 45-086 Opole ul. Powstańców Śląskich 9, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy w Opolu Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 30307, z kapitałem zakładowym w wysokości 3.000.000,00 PLN, NIP 754-033-52-45, tel. (077) 443 25 00, e-mail. nto24@nto.pl (dalej jako „dostawca”).

3) W sprawach dotyczących zakupu licencji do aplikacji lub świadczenia ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej za pośrednictwem sklepu App Store (w tym w sprawach reklamacji), klient powinien kontaktować się w pierwszej kolejności ze sklepem App Store. Dopiero w przypadku, gdyby taki kontakt okazał się niemożliwy lub prawa klienta nie zostałyby zrealizowane zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, klient powinien się kontaktować z dostawcą za pomocą adresu e-mail: nto24@nto.pl, nr tel. (077) 443 25 00 lub pisemnie na adres wskazany w pkt 2) powyżej.

4) Łączna cena zakupu licencji do aplikacji z podatkiem VAT wskazana jest w widocznym miejscu sklepu App Store. Łączna cena zakupu ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnej z podatkiem VAT wskazana jest w widocznym miejscu aplikacji mobilnej. Dostawca nie przewiduje pobierania od klienta żadnych dodatkowych opłat.

5) Płatność za nabycie aplikacji lub ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnej nastąpić może wyłącznie za pośrednictwem sklep App Store, na zasadach w tym sklepie obowiązujących.

6) Aplikacja i usługi dodatkowe dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej zostają udostępniona klientowi wyłącznie za pośrednictwem sklepu App Store.

7) W przypadku jeżeli konsument przed zawarciem umowy zgodził się na spełnienie świadczenia w całości przed upływem okresu, o którym mowa w pkt 8 i konsument traci prawo odstąpienia od umowy. Konsument traci także prawo odstąpienia od umowy o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go o utracie prawa odstąpienia od umowy.

8) Konsument może w terminie 14 dni odstąpić od zawartej umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy, o ile koszty te wskazano w niniejszej informacji. W przypadku skorzystania z prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą, a konsumentowi zwracana jest cena zakupu. Odstąpienia można dokonać składając oświadczenie woli o odstąpieniu do sklepu App Store, zgodnie z przewidzianym w tym sklepie procedurą. W przypadku gdyby taki kontakt okazał się niemożliwy lub prawa klienta nie zostałyby zrealizowane zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami klient może złożyć oświadczenie o odstąpieniu do dostawcy, w tym przez wysłanie wypełnionego formularza odstąpienia od umowy, który stanowi załącznik nr 2 do Ustawy. W związku z odstąpieniem od umowy klient nie ponosi kosztów zwrotu świadczenia. Jeżeli na wyraźne żądanie konsumenta wykonywanie usługi ma się rozpocząć przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, a następnie konsument skutecznie wykona prawo do odstąpienia od umowy, konsument ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

9) Dostawca zobowiązuje się, że aplikacja wolna jest od wad. W związku z charakterem świadczenia, nie przewiduje się udzielenia na nie gwarancji ani usług posprzedażnych.

10) W związku ze świadczeniem dostawca nie przystąpił do żadnego kodeksu dobrych praktyk w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

11) Umowa ma charakter jednorazowego świadczenia, chyba że co innego wynika z treści udostępnionej klientowi przy zakupie danej usługi w ramach aplikacji mobilnej. Strony mają prawo do rozwiązania umowy w przypadkach przewidzianych prawem. Umowa nie przewiduje minimalnego trwania obowiązków konsumenta.

12) Dostawca informuje o możliwości rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń przez konsumenta przez skorzystanie z Stałych Polubownych Sądów Konsumenckich działających przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Zasady skorzystania z tych sądów znaleźć można m.in. na stronie internetowej http://www.uokik.gov.pl/spory_konsumenckie.php .

13) Dostawca nie przewiduje żadnych szczególnych środków ochrony treści cyfrowych. Dostawca nie przewiduje żadnych mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem.


Załącznik nr 2B do Regulaminu Serwisu www.nto.pl

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 oraz art. 21 ust.1 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014r. (Dz.U. z dnia 24.06.2014r. poz. 827), dalej jako „Ustawa”, udziela się konsumentowi, który ma zamiar skorzystać oraz konsumentowi, który skorzystał z oferty „Pro Media” Sp. z o.o. w Opolu na pobranie za pośrednictwem platformy Google Play treści cyfrowej w postaci aplikacji mobilnej Nowa Trybuna Opolska („aplikacja mobilna”) lub na skorzystanie z usług , które mogą być dostępne za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej następujących informacji:

1) Przedmiotem świadczenia jest udzielenie klientowi licencji na korzystanie z aplikacji mobilnej za pośrednictwem platformy Google Play lub świadczenie usług, które mogą być dostępne za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej.

2) Dostawcą treści cyfrowej w postaci aplikacji mobilnej oraz dostawcą ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej jest „Pro Media” Sp. z o.o. z siedzibą w Opolu, 45-086 Opole ul. Powstańców Śląskich 9, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców KRS przez Sąd Rejonowy w Opolu Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 30307, z kapitałem zakładowym w wysokości 3.000.000,00 PLN, NIP 754-033-52-45, tel. (077) 443 25 00, e-mail. nto24@nto.pl (dalej jako „dostawca”).

3) W sprawach dotyczących zakupu licencji do aplikacji lub świadczenia ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem tej aplikacji mobilnej za pośrednictwem sklepu Google Play (w tym w sprawach reklamacji), klient powinien kontaktować się w pierwszej kolejności ze sklepem Google Play. Dopiero w przypadku, gdyby taki kontakt okazał się niemożliwy lub prawa klienta nie zostałyby zrealizowane zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, klient powinien się kontaktować z dostawcą za pomocą adresu e-mail: nto24@nto.pl, nr tel. (077) 443 25 00 lub pisemnie na adres wskazany w pkt 2) powyżej.

4) Łączna cena zakupu licencji do aplikacji z podatkiem VAT wskazana jest w widocznym miejscu sklepu Google Play. Łączna cena zakupu ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnej z podatkiem VAT wskazana jest w widocznym miejscu aplikacji mobilnej. Dostawca nie przewiduje pobierania od klienta żadnych dodatkowych opłat.

5) Płatność za nabycie aplikacji lub ewentualnych dodatkowych usług dostępnych za pośrednictwem aplikacji mobilnej nastąpić może wyłącznie za pośrednictwem sklep Google Play, na zasadach w tym sklepie obowiązujących.

6) Aplikacja i usługi dodatkowe dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej zostają udostępnione klientowi wyłącznie za pośrednictwem sklepu Google Play.

7) W przypadku jeżeli konsument przed zawarciem umowy zgodził się na spełnienie świadczenia w całości przed upływem okresu, o którym mowa w pkt 8 i konsument traci prawo odstąpienia od umowy. Konsument traci także prawo odstąpienia od umowy o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go o utracie prawa odstąpienia od umowy.

8) W przypadku innym niż opisany w pkt 7 powyżej, konsument może w terminie 14 dni odstąpić od zawartej umowy bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35 Ustawy, o ile koszty te wskazano w niniejszej informacji. W przypadku skorzystania z prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą, a konsumentowi zwracana jest cena zakupu. Odstąpienia można dokonać składając oświadczenie woli o odstąpieniu do sklepu Google Play, zgodnie z przewidzianym w tym sklepie procedurą. W przypadku gdyby taki kontakt okazał się niemożliwy lub prawa klienta nie zostałyby zrealizowane zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami, klient może złożyć oświadczenie o odstąpieniu do dostawcy, w tym przez wysłanie wypełnionego formularza odstąpienia od umowy, który stanowi załącznik nr 2 do Ustawy. W związku z odstąpieniem od umowy klient nie ponosi kosztów zwrotu świadczenia. Jeżeli na wyraźne żądanie konsumenta wykonywanie usługi ma się rozpocząć przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, a następnie konsument skutecznie wykona prawo do odstąpienia od umowy, konsument ma obowiązek zapłaty za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.

9) Dostawca zobowiązuje się, że aplikacja wolna jest od wad. W związku z charakterem świadczenia, nie przewiduje się udzielenia na nie gwarancji ani usług posprzedażnych.

10) W związku ze świadczeniem dostawca nie przystąpił do żadnego kodeksu dobrych praktyk w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

11) Umowa ma charakter jednorazowego świadczenia, chyba że co innego wynika z treści udostępnionej klientowi przy zakupie danej usługi w ramach aplikacji mobilnej. Strony mają prawo do rozwiązania umowy w przypadkach przewidzianych prawem. Umowa nie przewiduje minimalnego trwania obowiązków konsumenta.

12) Dostawca informuje o możliwości rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń przez konsumenta przez skorzystanie z Stałych Polubownych Sądów Konsumenckich działających przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Zasady skorzystania z tych sądów znaleźć można m.in. na stronie internetowej http://www.uokik.gov.pl/spory_konsumenckie.php .

13) Dostawca nie przewiduje żadnych szczególnych środków ochrony treści cyfrowych. Dostawca nie przewiduje żadnych mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agaton Koziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.