Piotr Guzik

Okrąglak skończył 50 lat. Jego autor będzie uhonorowany

W momencie oddania - przed 50 laty - Okrąglak był najbardziej nowoczesnym obiektem sportowym w Polsce. W momencie oddania - przed 50 laty - Okrąglak był najbardziej nowoczesnym obiektem sportowym w Polsce.
Piotr Guzik

20 lipca minęło pół wieku od otwarcia hali widowiskowo-sportowej Okrąglak. Wtedy był to najbardziej nowoczesny obiekt tego typu w Polsce. Z czasem jej stan zaczął jednak odbiegać od coraz bardziej wyśrubowanych standardów. Zastanawiano się nawet nad wyburzeniem obiektu, ale ostatecznie zapadła decyzja o generalnym remoncie. W roku jubileuszu planowane jest wmurowanie tablicy poświęconej Jerzemu Gottfriedowi, autorowi pierwotnego projektu hali.

Jerzy Gottfried, architekt z Katowic, otrzymał zlecenie zaprojektowania Okrąglaka od Józefa Budzińskiego, ówczesnego przewodniczącego opolskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Była to propozycja z gatunku tych nie do odrzucenia.

Jerzy Gottfried zaprojektował obiekt o kubaturze 70 tys. metrów sześciennych. Wysokość hali wyniosła 24,5 metra, a średnica 80 metrów. Sama kopuła miała 70 metrów średnicy, a nietypowa, okrągła arena 48,5 metra średnicy.

 • W formie z lat 60. Okrąglak dotrwał do jesieni 2014 roku. Wtedy rozpoczęła się przebudowa hali.
 • Wcześniej rozważano wyburzenie obiektu, ale ostatecznie wygrała opcja generalnego remontu.
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Guzik

Opolanin z urodzenia. Stara się, by mieszkańcy byli na bieżąco z tym, jak zmienia się Opole. Za pomocą zdjęć i filmów dokumentuje jego metamorfozy, które w codziennym zabieganiu mogą umykać. Zagląda tam, gdzie nie każdy może bądź chce wejść - na place budowy i do niszczejących konstrukcji. Opisuje działania i plany władz, jak i reakcje mieszkańców na ich poczynania. Śledzi działalność lokalnych polityków i pisze o tym, o czym niekoniecznie chcą mówić otwarcie, a co pozwala lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.