Okazujmy uczucia, to nie czas zimnego chowu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum ZHP
Leszek Kalinowski

Okazujmy uczucia, to nie czas zimnego chowu

Leszek Kalinowski

Rola ojca w rodzinie jest bardzo ważna. Musi on stanowić wzorzec osobowy. Dziecko w naturalny sposób uczy się wtedy wielu rzeczy

Grzegorz Matras z Pamięcina pyta: Jak być dobrym tatą? Adama Niewińskiego z Zielonej Góry interesuje, jak przełamywane są stereotypy związane z rolą ojca. Co mu wypada, a co nie?

O te i inne sprawy zapytaliśmy dr Artura Dolińskiego z Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- Dziś podkreśla się wielką rolę ojca w wychowaniu dziecka, w jego prawidłowym rozwoju - mówi. - Dawniej ojciec miał utrzymać rodzinę, mama dbała o ciepło ogniska domowego. Teraz mamy inny kontekst kulturowy, inną rzeczywistość. Poza tym edukacja w zakresie dojrzałego rodzicielstwa jest inna. Mamy do niej szerszy, lepszy dostęp...

Co nie znaczy, że jest z tym ojcostwem wszystko w porządku. Pedagodzy, psycholodzy biją na alarm w sprawie emocji, okazywanych przez tatusiów. To nie czasy zimnego chowu. Wychowywanie dzieci bez emocjonalnego podejścia do swych pociech jest nie do przyjęcia.

Obraz szorstkiego w obyciu taty, który nie weźmie dziecka na kolana, nie przytuli, pocałuje odszedł w zapomnienie.

- Ojciec nie tyle powinien zapytać dziecko, jak się zachowujesz, ale co czujesz? - podkreśla dr Doliński.

Tato nie powinien bać się rozmów z dziećmi na trudne tematy, w tym o seksie.

- Pamiętajmy, żeby sposób rozmowy i to co chcemy dziecku przekazać było dostosowane do jego wieku, dojrzałości, wrażliwości - zauważa pedagog.

Ważne w wychowaniu jest to, byśmy dla dziecka stanowili wzorzec osobowy. Wówczas wielu rzeczy będzie się uczyć w sposób naturalny.

Jeśli ojcowie mają z czymś problem, powinni skorzystać z pomocy specjalistów. Dostęp do nich powinien być większy w momencie utworzenia w każdym powiecie poradni, o co się stara Komenda Chorągwi ZHP Ziemi Lubuskiej. Porad mają udzielać psycholodzy, pedagodzy, kuratorzy i prawnicy. Poza tym na UZ, na pedagogice uruchomiona zostanie nowa specjalność: poradnictwo rodzinne i młodzieżowe z edukacją seksualną.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.