Ojciec Eustachy Rakoczy, paulin, historyk, strażnik tradycji

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelcxzyk
Janusz Strzelczyk

Ojciec Eustachy Rakoczy, paulin, historyk, strażnik tradycji

Janusz Strzelczyk

14 listopada, w Warszawie, w Belwederze, odbędzie się promocja książki ojca Eustachego Rakoczego, jasnogórskiego paulina "Na ordynansach trwamy...Z Królową Polski - Żołnierski Apel".

Jest to pięknie wydany album, bogato ilustrowany, z m.in. zapisami Apeli Jasnogórskich prowadzonych przez o. Rakoczego, homiliami wygłaszanymi przez o. Rakoczego do pielgrzymów. "Każdego wieczoru przed Cudownym Obrazem Jasnogórskiej Bogarodzicy - Hetmanki słowami najstarszej polskiej pieśni, pierwszego hymnu narodowego - wezwaniem: "Bogurodzico Dziewico!" - rozpoczynamy modlitwę apelową. Kultywując chlubną, przeszło półwieczną tradycję, w godzinie Apelu "stajemy jak ojce" do wieczornej modltwy Narodu - modlitwy rycerskiej" - pisze autor we wstępie do książki.

A matropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo, w słowie wstęnym do wydawnictwa napisał: " Od Jasnogórskich Ślubów Narodu w roku 1956 tę wieczorną modlitwę w intencji Narodu Polskiego wprowadzono na stałe. Jest to codzienny raport składany Niebiańskiej Hetmance z różnych odcinków zmagań o prawdę i godność dzieci ochrzczonego przed 1050 laty Narodu. Swoje miejsce w tej modlitwie zawierzenia ma również Ojciec Eustachy, którego teksty rozważań wypowiadane wraz z grupą zaprzysiężonych żołnierzy różnych formacji ukazują wkład wiary Kościoła w kształtowanie etosu polskiego społeczeństwa".
Ojciec Eustachy, jako historyk, poświęcił się dokumentowaniu walk niepodległościowych w latach 1914-1945, oraz opozycji niepodległościowej w PRL. To dzięki o. Rakoczemu powstała izba Pamięci 9 DP AK, zachowano archiwum gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, powstańców wielkopolskich, śląskich, wileńskiej Brygady Wilhelma.

Z jego inicjatywy na Jasną Górę trafiły znaki Cnoty Rycerskiej, czyli krzyże wszystkich klas Orderu Wojennego Virtuti Militari. Aktu Ofiarowania w obecności Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego dokonali najstarsi rangą generałowie i oficerowie, którzy odpięli od swych mundurów to najwyższe wojskowe odznaczenie i ofiarowali Królowej Polski. W 1976 r. o. Rakoczy pracował nad zabezpieczeniem dokumentacji tak środowisk kombatanckich, jak i działalności patriotyczno-niepodległościowej. W środowiskach kombatanckich jest znany jako Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości. Z Jasnej Góry duszpastersko posługiwał sędziwym Weteranom Wojska Polskiego, Legionistom Józefa Piłsudskiego, Powstańcom Wielkopolskim, Żołnierzom Armii Krajowej oraz Żołnierzom Batalionów Chłopskich. Jest Kapelanem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Urodził się 23 lutego 1943 roku w Budzyniu, w Wielkopolsce, jako Bolesław Kazimierz Rakoczy. Maturę zdał w 1962 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Chodzieży. Jst Honorowym Obywatelem tego miasta. Zaraz po maturze wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie o otrzymał imię zakonne Eustachy. Po studiach filozoficzno – teologicznych w Krakowie Na Skałce wyświęcony został na kapłana w 1970 r. Jest dr hab. prof. nadzwyczajnym, doktor honoris causa Instytutu Gospodarki Regionalnej i Ekonomiki w Kirowogradzie (Ukraina), doktorem habilitowanym (PUNO – Londyn), doktorem nauk humanistycznych (ATK Warszawa, obecnie: Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego), mgr teologii (ATK, obecnie: UKSW). Jest autorem takich książek jak Jasnogórska „Mensa Mariana”, „Sanktuarium Maryjne w Leśnej Podlaskiej w XIX wieku”, „Mensa Mariana”, „Jasnogórska Hetmanka”, „Znak Ojczyzny”, oraz licznych artykułów.

- Piszę teraz kolejną książkę - mówi ojciec Eustachy Rakoczy. - Jest to książka "U boku Prezydenta RP", poświęcona prezydentowie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Za swoją prace i działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem „Pro Memoria”. Jako jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości został odznaczony Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego, przyznawaną przez Ministra Obrony Narodowej. Są to medale numerowane, na każdym wypisane jest imię i nazwisko odznaczonego. O. Rakoczy został uhonorowany medalem nr 3. Mdedali zotali odznaczeni: nr 1 Lech Kaczyński, prezydent RP, nr 2 gen. bryg. w st. sp. Stanisław Nałęcz Komornicki, kanclerz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, nr 4 o. gen bryg. WP Adam Studziński, dominikanin, kapelan spod Monte Casino, nr 5 Mieczysław Stachiewicz, dyrektor Instytutu Piłsudskiego w Londynie, nr 6 Ordynariat Polowy Wojska Polskiego w Warszawie.

Był sekretarzem generalnym Zakonu Paulinów, przeorem klasztoru paulinów w Leśnej Podlaskiej. Przez sześć lat był prorektorem Akademii Polonijnej w Częstochowie, a następnie rektorem. Pełnił również funkcję Sekretarza Generalnego Światowej Rady Badań nad Polonią oraz Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

Janusz Strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.