Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Odzyskane zamki, pałace i ziemie, czyli jak Czartoryscy wzbogacili się w Wielkopolsce

Czytaj dalej
Fot. Irena Kuczyńska
Norbert Kowalski

Odzyskane zamki, pałace i ziemie, czyli jak Czartoryscy wzbogacili się w Wielkopolsce

Norbert Kowalski

Zamki w Gołuchowie i Rokosowie, pałac w Konarzewie czy dwory w powiecie wągrowieckim – to tylko niektóre majątki w Wielkopolsce, o które trwały spory związane z ich nacjonalizacją. Po latach rodziny Czartoryskich, Chłapowskich czy Mycielskich upomniały się o niesłusznie zabrane im w przeszłości ziemie.

O rodzinie Czartoryskich w ostatnim czasie głośno jest przede wszystkim ze względu na 100 mln euro, które zostały przelane przez Fundację Książąt Czartoryskich nowo powstałej Fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie, który uchodzi za podatkowy raj.

Nowa fundacja została utworzona przez... rodzinę Czartoryskich. Z kolei wspomniane 100 mln euro to kwota jaką Fundacja Książąt Czartoryskich uzyskała za sprzedaż Skarbowi Państwa w grudniu 2016 roku swojej kolekcji dzieł sztuki. W jej skład wchodził m.in. jeden z najbardziej znanych obrazów Leonarda da Vinci, czyli „Dama z gronostajem”.

Jednak w przeszłości rodzina Czartoryskich wzbogaciła się już niejednokrotnie dzięki znacjonalizowanym w okresie PRL majątkom, do których zgłaszała swoje roszczenia.

Tylko w Wielkopolsce Czartoryscy otrzymali pieniądze za kilka nieruchomości. Jedną z najbardziej znanych była sprawa zamku w Gołuchowie. W grudniu 2016 roku minister kultury „kupił” zamek od rodziny Czartoryskich za ok. 20 mln zł. Transakcja została przeprowadzona w cieniu głośnego zakupu „Damy z gronostajem”.

Zamek w Gołuchowie

Czartoryscy przez długi czas byli właścicielami zamku. W 1939 roku został im odebrany przez III Rzeszę. Z kolei po wojnie na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przeprowadzeniu reformy rolnej, zamek trafił w ręce komunistycznego państwa, a właścicielom zabroniono zbliżać się do Gołuchowa na mniej niż 30 kilometrów.

W 2008 roku potomkowie Czartoryskich postanowili zawalczyć o zwrot dóbr zgromadzonych przez rodzinę i złożyli w tej sprawie pozew do kaliskiego sądu okręgowego.

 • O odszkodowaniu, jakie Wielkopolska wypłaciła Czartoryskim za Zamek w Rokosowie. Ile tego było?
 • O zabranym w czasach PRL pałacu w Konarzewie, umowie między Czartoryskimi a Heleną Osicką i problemach z ziemią.
 • Spadkobiercy generała i wrzesińscy właściciele ziemscy - o tym, jak Chłapowscy i Myśleniccy odzyskiwali majątki.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu:

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.