Michał Kurowicki

Odświeżmy miasto leśnym zapachem

Prof. Leszek Jerzak z Wydziału Nauk Biologicznych UZ Fot. Michał Kurowicki Prof. Leszek Jerzak z Wydziału Nauk Biologicznych UZ
Michał Kurowicki

O terenach zielonych w Zielonej Górze rozmawiamy z prof. dr hab. Leszkiem Jerzakiem z Wydziału Nauk Biologicznych UZ.

Czy w ogóle potrzebujemy drzew i ptaków w miastach?
Zieleń jest konieczna. Jej wprowadzanie rozładowuje mnóstwo problemów związanych z życiem w mieście. Należą do nich zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność w centrach latem.Zanieczyszczenia powietrza powodowane przez pojazdy mechaniczne i ogrzewanie mieszkań. Dodajmy, że tworzenie centrum miasta bez zieleni sprzyja wchodzeniu tam gatunków zwierząt, które są później uciążliwe dla człowieka. Np. w Lubuskim 100 proc. kolonii gawrona jest w miastach. Żyje tam też dość dużo gołębi miejskich. To z jednej strony miłe do obserwowania z przyrodniczego punktu widzenia, ale z drugiej uciążliwe, jeśli mieszkają tam gdzie ludzie. Dochodzi do problemów z odchodami i roznoszeniem chorób oraz pasożytów. Trzeba to rozładowywać, odpowiednio kształtując zieleń i zwiększając bioróżnorodność.

Czy miasto można przewietrzyć jak mieszkanie i wpuścić trochę świeżego powietrza?
To zdecydowanie możliwe! Niemcy, już w latach 20. ub. wieku, zaplanowali tzw. korytarze przewietrzające w postaci parków i skwerów. Takie korytarze łączą centrum miasta z otaczającymi je terenami zielonymi. W przypadku Zielonej Góry z lasami. Gdy takie połączenie działa, gorące powietrze z centrum unosi się do góry i powoli zasysa wilgotne i chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Komfort życia w centrum wzrasta. Ponadto pasy zieleni sprzyjają przemieszczaniu się różnych gatunków zwierząt w kierunku centrum. Z okolicznych lasów przybywają wtedy np. ptaki drapieżne. One przeprowadzają naturalną selekcję. Wyłapują słabsze osobniki wśród gołębi czy gawronów i populacja tych ptaków w naturalny sposób trzymana jest w ryzach.

Dlaczego nawet mały skrawek lasu jest cenniejszy niż park?
Lasy są zwykle starsze od parków. Rosną od kilkudziesięciu lub kilkuset lat. Leśna gleba kształtuje się w naturalny sposób. To sprzyja powstawaniu ekosystemu z różnymi mikroorganizmami i występowaniu roślin i zwierząt. Lasy są silne swoją bioróżnorodnością. Natomiast parki i skwery są tworami sztucznymi. Gleba nie jest w nich dobrze wykształcona. Wywozi się stamtąd liście, kosi trawniki. Cały czas trzeba tam sprzątać, np. odchody psów, które na trawniku nie rozkładają się i pozostają długi czas. W lesie takimi problemami mikroorganizmy zajmują się momentalnie. W przeciwieństwie do lasu, w utrzymanie parku człowiek musi wkładać dużą energię i finanse.

Prof. Leszek Jerzak z Wydziału Nauk Biologicznych UZ
Michał Kurowicki Prof. Leszek Jerzak z Wydziału Nauk Biologicznych UZ

Jakie rośliny sadzić w mieście?
Tworząc nową zieleń najlepiej wykorzystywać odmiany karłowate. Wtedy nie musimy wydawać pieniędzy na ich ciągłą pielęgnację i przycinanie. Raz posadzone drzewa powinny się później same utrzymywać. Po drugie, często stare drzewa przewracając się, niszcząc np. samochody. Dobrym przykładem są topole. W latach 60. ub. wieku były masowo sadzone w miastach. Chyba zapomniano wtedy, że topola po 40 latach zaczyna się starzeć i po prostu próchnieje. One już są lub niebawem będą bardzo niebezpieczne. Dlatego uważam, że czeka nas wkrótce duża wymiana zieleni w mieście. Sadząc drzewa należy wziąć pod uwagę także ich wytrzymałość na zanieczyszczenia.

Jak zmusić deweloperów do sadzenia drzew na osiedlach?
Urzędnicy miejscy powinni mieć mapy z zapisami dotyczącymi klinów zieleni, czyli dawnych korytarzy przewietrzających, łączących centrum miasta z okolicznymi lasami. Tam zaznaczmy, gdzie można budować, a gdzie mają być parki i skwery. To musi być bardzo przejrzyste. Bowiem takie plany rozładowałyby konflikty i walkę o każdy fragment miasta pod zabudowę, które widzimy dziś. Jeśli nie będzie takiej koncepcji, kłótnie będą ciągle.

Michał Kurowicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.