Odra szybsza od eboli. Czy znów nam grożą epidemie?

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Odra szybsza od eboli. Czy znów nam grożą epidemie?

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Już 35 osób z objawami odry odnotowały służby sanitarne Opolszczyzny w 2019 roku. Takiej lawiny zachorowań jeszcze nie było. Odra, którą młodsi lekarze znali już jedynie z obrazków, wróciła. I może być coraz gorzej, głównie za sprawą ruchów antyszczepionkowych.

Wirus odry jest wyjątkowo szybki i agresywny. Nie ma drugiego, który miałby większą zdolność szerzenia się. Prof. Witold Gut, wirusolog, tak opisuje jeden z najbardziej spektakularnych jego ataków: „Rekord to wejście osobnika z chorobą na parter i zachorowanie osoby na drugim piętrze”.

Kontakt osoby niezaszczepionej z chorym na odrę nie pozostawia szans - na 98 procent dojdzie do zakażenia. A jeden chory na odrę może zakazić nawet 18 osób.

W przypadku grypy jeden chory może zakazić maksymalnie cztery osoby. Straszliwa ebola, która bywa bohaterką filmów katastroficznych, może z jednego chorego przenieść się na dwie osoby. Gdzie jej do odry. Znany wirusolog podaje taki przykład z życia: Mężczyzna zakażony ebolą leciał samolotem, następnie na lotnisku przesiadł się na drugi samolot. Nikt z e współpasażerów nie zachorował. Gdyby to była odra - zachorowaliby wszyscy nieuodpornieni pasażerowie obu samolotów i ludzie na lotnisku.

Z człowieka na człowieka

Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia.

 • Na świecie z powodu odry umiera codziennie 400 osób.
 • Powinni  o tym pamiętać rodzice odmawiający szczepienia dzieci.
 • Czy grozi nam epidemia odry?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.