Odra szybsza od eboli. Czy znów nam grożą epidemie?

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Odra szybsza od eboli. Czy znów nam grożą epidemie?

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Już 35 osób z objawami odry odnotowały służby sanitarne Opolszczyzny w 2019 roku. Takiej lawiny zachorowań jeszcze nie było. Odra, którą młodsi lekarze znali już jedynie z obrazków, wróciła. I może być coraz gorzej, głównie za sprawą ruchów antyszczepionkowych.

Wirus odry jest wyjątkowo szybki i agresywny. Nie ma drugiego, który miałby większą zdolność szerzenia się. Prof. Witold Gut, wirusolog, tak opisuje jeden z najbardziej spektakularnych jego ataków: „Rekord to wejście osobnika z chorobą na parter i zachorowanie osoby na drugim piętrze”.

Kontakt osoby niezaszczepionej z chorym na odrę nie pozostawia szans - na 98 procent dojdzie do zakażenia. A jeden chory na odrę może zakazić nawet 18 osób.

W przypadku grypy jeden chory może zakazić maksymalnie cztery osoby. Straszliwa ebola, która bywa bohaterką filmów katastroficznych, może z jednego chorego przenieść się na dwie osoby. Gdzie jej do odry. Znany wirusolog podaje taki przykład z życia: Mężczyzna zakażony ebolą leciał samolotem, następnie na lotnisku przesiadł się na drugi samolot. Nikt z e współpasażerów nie zachorował. Gdyby to była odra - zachorowaliby wszyscy nieuodpornieni pasażerowie obu samolotów i ludzie na lotnisku.

Z człowieka na człowieka

Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia.

 • Na świecie z powodu odry umiera codziennie 400 osób.
 • Powinni  o tym pamiętać rodzice odmawiający szczepienia dzieci.
 • Czy grozi nam epidemia odry?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.