Od 18 maja więcej pasażerów w MZK. Prezydent: "Kontrola może być trudna"

Czytaj dalej
Fot. brak
Małgorzata Oberlan

Od 18 maja więcej pasażerów w MZK. Prezydent: "Kontrola może być trudna"

Małgorzata Oberlan

Od poniedziałku 18 maja w autobusach i tramwajach może jeździć dwa razy więcej pasażerów. Kto skontroluje w Toruniu, czy limity nie są przekraczane? Prezydent Michał Zaleski przyznaje, że może to być trudne. Liczy na samokontrolę. A prezes MZK - "na zdrowy rozsądek podróżnych".

Od poniedziałku 18 maja zmieni się dopuszczalna liczba pasażerów komunikacji miejskiej. Dzięki temu autobusem lub tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. To jedna ze zmian w ramach III etapu odmrażania przestrzeni publicznej. Jak to będzie wyglądało w Toruniu?

Zgodnie z nowymi przepisami od 18 maja w autobusie lub tramwaju będzie mogło jechać tyle osób, ile wynosi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących z zastrzeżeniem, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Oznacza to, że na przykład autobus, który ma 30 miejsc siedzących i 70 stojących (w sumie 100 miejsc) może zabrać 30 osób. Dotychczas pojazdem o takiej liczbie miejsc mogło podróżować 15 osób.

Do 18 maja przystanki zostaną opatrzone informacją o nowych limitach, a na autobusach i tramwajach pojawią się informacje, ilu w danym pojeździe może jechać pasażerów - zapewnia Sylwia Derengowska, rzecznik MZK w Toruniu.

Kto to skontroluje?

O zmianach mówił dziś (15.05) prezydent miasta podczas telekonferencji. Dziennikarze pytali, kto będzie kontrolował liczbę pasażerów. Michał Zaleski przypomniał, że zasadniczo to zadanie kierowców i motorniczych. Przyznał jednak, że np. w dwuczłonowym tramwaju "taka kontrola może być trudna". Podkreślił, że najbardziej liczy na samokontrolę torunian.

Limit pasażerów to jedno, a ich zachowanie - drugie. Od poniedziałku samodzielnie przemieszczać mogą się już także dzieci poniżej 13. roku życia. Wszystkich - młodszych i starszych - obowiązują nadal zasady bezpieczeństwa okresu pandemii: noszenie maseczek, zachowywanie dystansu. Również pojazdach komunikacji miejskiej, na przystankach MZK.

Prezydent miasta podkreślił, że policja i Straż Miejska cały czas czuwają nad przestrzeganiem zasad ostrożności w przestrzeni publicznej. Jeśli np. chodzi o noszenie maseczek (czy innych osłon na usta i nos), to tylko w ciągu jednej doby przed telekonferencją policjanci pouczyli kilkanaście osób; były też pojedyncze - ale jednak - mandaty.

Prezes MZK liczy na zdrowy rozsądek

Wracając do MZK, od poniedziałku nadal będą wykonywane dodatkowe kursy na liniach nr 14 i 33 dowożące ludzi do miejsc pracy m.in. w rejon ul. Mazowieckiej, na godz. 6.00, 7.00 rano oraz po godz. 14.00, 15.00 i 22.00. Utrzymanych zostanie także część dodatkowych kursów na najbardziej obciążonych kursach na liniach nr 10 i 35. MZK zapewnia, że prowadzone będą badania ruchu i w razie potrzeby wprowadzane będą kolejne zmiany.

Liczymy na zdrowy rozsądek podróżnych. Obostrzenia są luzowane, ale nie oznacza to, że zagrożenie minęło. Dlatego prosimy, by stosować się do wytycznych i zachowywać wszelkie możliwe środki ostrożności – kończy prezes Miejskiego zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Komunikacja musi się podnieść

Przypomnijmy, że zrozumiała zapaść w komunikacji publicznej w Toruniu to mniejsze zdecydowanie wpływy do kasy miasta z tytułu sprzedaży biletów. Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta, podaje, że na biletach budżet straci do końca czerwca 7,5-8 mln zł.

Powody są jasne. Zamknięte szkoły i uczelnie to brak ruchu uczniów i studentów. Zamrożona gospodarka to mniejszy przepływ pasażerów codziennie jadących do pracy. To te grupy kupują bilety miesięczne. -Tylko przez połowę marca i kwiecień strata na biletach MZK wyniosła 3,5 mln zł. Nie kupowano biletów okresowych, ale i tych pojedynczych. Dodatkowo zwracaliśmy pieniądze za niewykorzystane "miesięczne". Strata w maju wyniesie kolejne 2 mln zł, w czerwcu podobnie - wylicza skarbnik miasta

.

Podwyżek cen biletów na pewno w br. nie będzie. Wszystkim zależy na większej liczbie pasażerów. Grunt, żeby powrót do normalności odbywał się bezpiecznie.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.