Od 16 marca obowiązują nowe zasady korzystania z porad lekarskich. Lekarz nie może odmówić wizyty pacjenta w gabinecie

Czytaj dalej
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Od 16 marca obowiązują nowe zasady korzystania z porad lekarskich. Lekarz nie może odmówić wizyty pacjenta w gabinecie

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Zmieniły się zasady korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej. Teraz to pacjent decyduje, czy przyjdzie do lekarza do gabinetu, czy poprosi o teleporadę.

Lekarz pierwszego kontaktu nie może już, poza kilkoma sytuacjami, narzucić pacjentowi wizyty w formie teleporady. Teraz to pacjent decyduje o formie wizyty. Lekarz nie może odmówić bezpośredniej wizyty, kiedy pacjent (lub jego ustawowy opiekun) nie zgadza się na teleporadę. Lekarz POZ jest też zobowiązany przyjąć pacjenta w gabinecie, jeśli ten cierpi na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy; kiedy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej lub kiedy chodzi o pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki lekarskiej, wskazanych w deklaracji wyboru.

Obecnie wizyta stacjonarna jest też standardem w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 lat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko, które nie ma 6 lat, korzysta z porady kontrolnej, ustalonej podczas wizyty bezpośredniej wizyty i która nie polega na fizycznym badaniu.

Teleporady w wielu przypadkach są bardzo wygodną formą kontaktu z lekarzem i wciąż będą dostępne. Z teleporady należy skorzystać przede wszystkim, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Tu decydują względy bezpieczeństwa.

Teleporada w zupełności wystarczy również w sytuacji, gdy pacjent potrzebuje recepty na leki niezbędne do kontynuacji leczenia, a lekarz ma jego dokumentację medyczną; kiedy chory potrzebuje zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację poprzedniego zlecenia oraz kiedy pacjentowi potrzebne jest zaświadczenie o stanie zdrowia.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.