Od 1 kwietnia będzie wybór oszczędzania na emeryturę: ZUS-OFE

Czytaj dalej
Fot. Jacek Babicz
Jolanta Zielazna

Od 1 kwietnia będzie wybór oszczędzania na emeryturę: ZUS-OFE

Jolanta Zielazna

1 kwietnia otwarte zostanie po raz drugi tzw. okienko transferowe. Po dwóch latach ponownie dostaniemy możliwość wyboru.

Wybór dotyczy tego, czy na przyszłą emeryturę chcemy oszczędzać w ZUS i OFE, czy wyłącznie w ZUS.

Dwa lata temu swoją przynależność do OFE potwierdziło 2,5 mln członków. Nie mogły tego zrobić osoby, którym do emerytury zostało 10 lat i mniej. Ich oszczędności z OFE są stopniowo, co miesiąc przekazywane do ZUS. Kiedy osiągną wiek emerytalny, na koncie w OFE nie będą mieli już nic.

Jak dzielona jest nasza składka emerytalna? Na emeryturę przekazujemy 19,52 proc. naszego wynagrodzenia brutto. Pieniądze dzielone są w następujący sposób: 12,22 proc. zapisywane jest na indywidualnym koncie w ZUS. Co dzieje się z 7,3 proc. zależy od tego, co zdecydowaliśmy wcześniej. Jeśli nie wybraliśmy OFE, to jest zapisywane na subkoncie w ZUS. Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się oszczędzać również w funduszu emerytalnym, to pieniądze są dzielone: 4,38 proc. trafia na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Nie są to więc duże pieniądze. Zarządzający funduszami emerytalnymi muszą je inwestować w akcje, bo kupowania obligacji zabrania im ustawa. Trybunał Konstytucyjny w ubiegłym roku nie uznał tego za niezgodne z konstytucją.

Konto i subkonto w ZUS są inaczej waloryzowane.

Dziedziczeniu podlegają środki z subkonta i zgromadzone w OFE.

Dwa lata temu, kiedy pierwszy raz musieliśmy potwierdzać swój wybór OFE lub nic nie robić i zostać przeniesionym do ZUS, fundusze emerytalne miały ustawowy całkowity zakaz prowadzenia jakiejkolwiek akcji informacyjnej, która przekonałaby dotychczasowych klientów do zostania w OFE.

W listopadzie ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że ten zakaz jest niezgodny z konstytucją. Czy wobec tego w tym roku PTE zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi będą chciały taką akcję prowadzić?

- Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych będzie prowadzić działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym związanym z okienkiem transferowym - odpowiada Filip Pietkiewicz-Bednarek, rzecznik prasowy izby.

Natomiast poszczególne PTE będą komunikowały się ze swoimi członkami indywidualnie.

Kto w 2014 roku złożył deklarację o przynależności do OFE i chce w nim pozostać w tym roku, nie musi jej powtarzać.

Jakie wyniki mają poszczególne OFE możemy się przekonać zaglądając na stronę KNF (www.knf.gov.pl). Trzeba znaleźć dane o rynku OFE.

W tym roku odbędzie się też przegląd systemu emerytalnego. W zależności od wyników przeglądu mogą zapaść różne decyzje dotyczące nie tylko oszczędzania w OFE.

„Okienko transferowe”, czyli możliwość wyboru, trwa cztery miesiące - do 31 lipca. Następne okienko i kolejne - za cztery lata. O ile nic się w ustawie i systemie emerytalnym nie zmieni.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.