Krzysztof Strauchmann

Od 1 grudnia na autostradzie A4 znikają szlabany. Idą duże zmiany dla kierowców

Od 1 grudnia na autostradzie A4 znikają szlabany. Idą duże zmiany dla kierowców Fot. MF
Krzysztof Strauchmann

Od 1 grudnia na autostradzie A4 już nie zapłacimy za przejazd ani gotówką, ani kartą. Wcześniej, bo 1 października przestanie działać dotychczasowy system opłat ViaToll.

Ta informacja trochę umyka wśród wiadomości, że od 1 października zamykany jest definitywnie system ViaToll. Z ViaToll korzystały tylko auta duże – ciężarowe i autobusy, większość kierowców „osobówek” (aut lekkich) myśli więc, że zmiany na autostradach ich nie dotyczą.

Tymczasem jak zapowiedziało biuro prasowe Ministerstwa Finansów szlabany na wjeździe i zjeździe z A4 oraz A2 znikną 1 grudnia. To dobra wiadomość, bo np. jadąc w sobotę do Wrocławia już nie będziemy czekać w korkach przed Wrocławiem, żeby zapłacić za autostradę.

Ruch będzie się odbywał płynnie, ale kierowca nie może zapomnieć o opłacie za przejazd, bo inaczej dostanie z administracji skarbowej opłatę dodatkową – 500 złotych. Aby jej uniknąć po przejeździe będziemy mieli jeszcze trzy dni na uregulowanie normalnej należności. Kontrolować będą nas kamery, rozpoznające numery rejestracyjne auta.

Po 1 grudnia nie będzie już możliwości pobrania bileciku, naciskając przycisk na bramce autostradowej. Nie będzie też możliwości rozliczenia opłaty przy zjeździe, płacąc gotówką lub kartą. Bez problemu wjadą na autostradę kierowcy, którzy wcześniej założą dla swojego samochodu indywidualne konto w nowym systemie eToll (Internetowe Konto Klienta).

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kaktusnad?oni

Pan Krzysztof pisze:

Cytat:
Z ViaToll korzystały tylko auta duże – ciężarowe i autobusy, większość kierowców „osobówek” (aut lekkich) myśli więc, że zmiany na autostradach ich nie dotyczą.

Z viaTOLL korzystały nie tylko samochody ciężarowe, ale i samochody osobowe. Ja urządzenie kupiłem w marcu 2015 r po cenie promocyjnej, korzystałem ja, mój syn i zięć w swoich samochodach osobowych na trasie Sośnica – Wrocław i z powrotem, bo to urządzenie nie było przypisane do konkretnego samochodu.

Nie korzystałem jeszcze z nowego systemu, choć na bramkach po prawej stronie były dla korzystających z viaTOLL i eTOLL, ale wydaje mi się że ten system jest niedopracowany, i może być sporo kłopotów dla kierowców.

Druga sprawa. Wprowadzany jest elektroniczny system poboru opłat, a dawno mógł być zamiast manualnego pobory opłat – winiety. O ile te autostrady tańsze w budowie i utrzymaniu by były, gdy zamiast bardziej skomplikowanych węzłów z manualnymi punktami poboru opłat, byłyby zwykłe ''koniczynki''. Sam koszt drugich wiaduktów na każdym węźle, pomnożony przez ilość węzłów daje znaczną kwotę, ale arogancka władza ma to w …, nie swoimi pieniędzmi przecież to płacą. Patrząc na przebudowywaną Gierkówkę na A1 nadal są budowane drugie wiadukty. Ja policzyłbym to za działanie na szkodę państwa, ale gamoni szczęście, że nie mam na to wpływu.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.