Edyta Hanszke

Oczyszczacz powietrza. Żeby w domu można było odetchnąć pełną piersią

Oczyszczacz powietrza. Żeby w domu można było odetchnąć pełną piersią
Edyta Hanszke

Urządzenia służące do filtrowania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach są w stanie nawet rozpoznać jego jakość.

Gdy jakość powietrza jest zła, zaleca się korzystanie z masek przeciwsmogowych lub - jeśli to możliwe - pozostanie w domu. Co zrobić, by nasze mieszkanie rzeczywiście było bezpieczną przystanią?

- Podstawowym nawykiem, który warto sobie wyrobić, jest sprawdzanie jakości powietrza, nim zdecydujemy się na gruntowne wietrzenie domu. Jeśli jest ona zła, warto zrezygnować z otwierania okien - zaleca Patryk Bielawski, przedstawiciel firmy GoodAir.pl dystrybuującej maski, filtry i oczyszczacze.

Innym wyjściem jest wyposażenie mieszkania czy domu w urządzenia oczyszczające powietrze. Decyduje się na to coraz więcej Polaków, także Opolan.

- Przez wiele lat przebywałem za granicą, gdzie powietrze jest dużo czystsze niż w Polsce. Szybko się u nas nie poprawi, bo do tego potrzeba zmiany mentalności i dużo pieniędzy na wymianę starych węglowych pieców, więc chciałbym zadbać przynajmniej o czyste powietrze w domu - mówi mieszkający w powiecie oleskim pan Hubert.

Zaawansowane technologicznie oczyszczacze powietrza potrafią informować o stężeniu niebezpiecznych substancji, a - jeśli są wyposażone w odpowiednie filtry - „wyłapują” cząsteczki PM2,5 oraz PM10.

Wg danych Business Insider Polska z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce umiera rocznie 45 tys. osób

- Najnowsze oczyszczacze powietrza wyposażone są we wskaźnik stężenia pyłów PM2,5. Na siedmiostopniowej skali sygnalizowane jest przekroczenie stanu alarmowego - wyjaśnia Patryk Bielawski z GoodAir.pl. - Dzięki wyświetlaczowi wiemy, kiedy zamknąć okno, by dać urządzeniu możliwość oczyszczenia zawierającego szkodliwe substancje powietrza. Zawarte są na nim także informacje o poziomie wilgotności, temperaturze oraz ilości energii zużywanej przez oczyszczacz - dodaje.

Koszt wysokiej jakości oczyszczacza wynosi - w zależności od przepustowości - od około 2 do 3 tysięcy złotych. Wysokiej klasy filtry pozwalają na intensywną pracę nawet przez 10 lat. Najtańsze takie urządzenia kosztują kilkaset złotych, ale nie mają tak rozbudowanych funkcji i sprawdzają się na niewielkich powierzchniach.

Tymczasem, by urządzenie działało skutecznie, konieczne jest dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie ono pracować. Standardowe modele pozwalają oczyszczać do 400 m sześc. powietrza na godzinę. Oznacza to, że przy przeciętnej kubaturze mogą zagwarantować bezpieczeństwo na powierzchni około 50 mkw.

Schemat budowy najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza nie jest skomplikowany. W zwartej obudowie zamyka się system filtracyjny składający się z filtrów, system zasysający powietrze składający się z jednego lub więcej wiatraków oraz system sterowania. Wybrane modele posiadają również wbudowane systemy nawilżające powietrze, czyli zbiornik na wodę.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.