Edyta Hanszke

Oczyszczacz powietrza. Żeby w domu można było odetchnąć pełną piersią

Oczyszczacz powietrza. Żeby w domu można było odetchnąć pełną piersią
Edyta Hanszke

Urządzenia służące do filtrowania i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach są w stanie nawet rozpoznać jego jakość.

Gdy jakość powietrza jest zła, zaleca się korzystanie z masek przeciwsmogowych lub - jeśli to możliwe - pozostanie w domu. Co zrobić, by nasze mieszkanie rzeczywiście było bezpieczną przystanią?

- Podstawowym nawykiem, który warto sobie wyrobić, jest sprawdzanie jakości powietrza, nim zdecydujemy się na gruntowne wietrzenie domu. Jeśli jest ona zła, warto zrezygnować z otwierania okien - zaleca Patryk Bielawski, przedstawiciel firmy GoodAir.pl dystrybuującej maski, filtry i oczyszczacze.

Innym wyjściem jest wyposażenie mieszkania czy domu w urządzenia oczyszczające powietrze. Decyduje się na to coraz więcej Polaków, także Opolan.

- Przez wiele lat przebywałem za granicą, gdzie powietrze jest dużo czystsze niż w Polsce. Szybko się u nas nie poprawi, bo do tego potrzeba zmiany mentalności i dużo pieniędzy na wymianę starych węglowych pieców, więc chciałbym zadbać przynajmniej o czyste powietrze w domu - mówi mieszkający w powiecie oleskim pan Hubert.

Zaawansowane technologicznie oczyszczacze powietrza potrafią informować o stężeniu niebezpiecznych substancji, a - jeśli są wyposażone w odpowiednie filtry - „wyłapują” cząsteczki PM2,5 oraz PM10.

Wg danych Business Insider Polska z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce umiera rocznie 45 tys. osób

- Najnowsze oczyszczacze powietrza wyposażone są we wskaźnik stężenia pyłów PM2,5. Na siedmiostopniowej skali sygnalizowane jest przekroczenie stanu alarmowego - wyjaśnia Patryk Bielawski z GoodAir.pl. - Dzięki wyświetlaczowi wiemy, kiedy zamknąć okno, by dać urządzeniu możliwość oczyszczenia zawierającego szkodliwe substancje powietrza. Zawarte są na nim także informacje o poziomie wilgotności, temperaturze oraz ilości energii zużywanej przez oczyszczacz - dodaje.

Koszt wysokiej jakości oczyszczacza wynosi - w zależności od przepustowości - od około 2 do 3 tysięcy złotych. Wysokiej klasy filtry pozwalają na intensywną pracę nawet przez 10 lat. Najtańsze takie urządzenia kosztują kilkaset złotych, ale nie mają tak rozbudowanych funkcji i sprawdzają się na niewielkich powierzchniach.

Tymczasem, by urządzenie działało skutecznie, konieczne jest dopasowanie nominalnej powierzchni oczyszczania do metrażu pomieszczenia, w którym będzie ono pracować. Standardowe modele pozwalają oczyszczać do 400 m sześc. powietrza na godzinę. Oznacza to, że przy przeciętnej kubaturze mogą zagwarantować bezpieczeństwo na powierzchni około 50 mkw.

Schemat budowy najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza nie jest skomplikowany. W zwartej obudowie zamyka się system filtracyjny składający się z filtrów, system zasysający powietrze składający się z jednego lub więcej wiatraków oraz system sterowania. Wybrane modele posiadają również wbudowane systemy nawilżające powietrze, czyli zbiornik na wodę.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.