Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Mirela Mazurkiewicz

Ochroniarz za 15 złotych nie będzie narażał życia

Bartosz Maziarz: Ochroniarz z prawdziwego zdarzenia musi być drogi. I tu nie chodzi tylko o jego pensję, ale i wysokie koszty szkolenia. Fot. Fot. archiwum prywatne Bartosz Maziarz: Ochroniarz z prawdziwego zdarzenia musi być drogi. I tu nie chodzi tylko o jego pensję, ale i wysokie koszty szkolenia.
Mirela Mazurkiewicz

Rozmowa z doktorem Bartoszem Maziarzem, 
specjalistą 
ds. bezpieczeństwa z 
Uniwersytetu Opolskiego.

Od ataku na prezydenta Pawła Adamowicza w trakcie finału WOŚP sporo mówi się o słabym zabezpieczeniu podobnych imprez. Jak pan to ocenia: w Gdańsku coś zaniedbano czy problem jest systemowy?

I jedno, i drugie. O tym, że z dużym prawdopodobieństwem doszło do zaniedbań, świadczą chociażby prokuratorskie zarzuty dla szefa ochrony. Ale problem jest systemowy. Tego typu imprezy oczywiście można zabezpieczać lepiej, choć to wiąże się z wyższymi kosztami. Mówiąc wprost: nie da się zapewnić bezpieczeństwa za 15 złotych na godzinę. Nikt za taką stawkę nie będzie narażał życia.

Skoro w ochronie pracują m.in. emeryci, często schorowani, to może czujemy się na tyle bezpiecznie, że cała ta ochrona to taki pic na wodę?

Nie w każdym przypadku do ochrony jest potrzebna osoba ze specjalnymi umiejętnościami. Czasami agencje zatrudniają ochroniarzy, którzy pełnią funkcję dozorców, pilnujących danego terenu czy obiektu. Taki ochroniarz-dozorca w sytuacji zagrożenia wzywa grupę interwencyjną, którą zazwyczaj tworzą już ludzie odpowiednio wyszkoleni. Oni mają umiejętności, doświadczenie i predyspozycje, żeby podjąć się bardziej złożonych działań.

Zatrudnienie ochroniarzy z prawdziwego zdarzenia powoduje, że koszty radykalnie rosną...

Zwłaszcza że na tę sumę składa się nie tylko pensja, ale również niemałe koszty wyszkolenia. Wysłanie świetnie wykwalifikowanych ludzi do pilnowania magazynów jest marnowaniem kapitału ludzkiego i pieniędzy. Ochroniarz-dozorca natomiast zareaguje nie tylko w przypadku pojawienia się włamywacza, ale też na przykład wtedy, gdy na terenie obiektu ktoś straci przytomność i trzeba wezwać pogotowie albo przeprowadzi sprawnie ewakuację i zadzwoni po straż w razie pożaru.

Ataku na prezydenta Gdańska nie dało się uniknąć, ale można było spróbować zminimalizować 
jego skutki - uważa dr Bartosz Maziarz.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mirela Mazurkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.