Objazdowy park Drzymały - happening w Opolu. Ekolodzy protestują przeciwko polityce miasta wobec zieleni

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik (O)
Edyta Hanszke

Objazdowy park Drzymały - happening w Opolu. Ekolodzy protestują przeciwko polityce miasta wobec zieleni

Edyta Hanszke

- Drzewa nie potrafią uciec, więc wymyśliliśmy objazdowy park Drzymały - wyjaśniała dr Krystyna Słodczyk z Opolskiego Alarmu Smogowego podczas happeningu zorganizowanego pod Opolaninem.

Na przyczepce samochodowej ekolodzy umieścili kilka drzewek, obok niej postawili białą ławeczkę. - To objazdowy park Drzymały, w którym są rośliny pochłaniające smog i działające uspokajająco na mieszkańców - wyjaśniał Grzegorz Ostromecki z OAS i zapowiedział, że wóz przejedzie przez całe miasto aż na cmentarz.

- To żart, ale taki żart zrobił też ratusz przekazując zarządzanie zielenią zarządowi dróg. Dyrektor MZD nie widzi różnicy między sieciami kanalizacyjnymi i drogami, powiększa jedne i drugie, a odbywa się to kosztem zieleni - dodał Ostromecki.

Ekolodzy zaapelowali do opolskich radnych o odebranie MZD zarządzania zielenią w Opolu.

Janusz Piotrowski pokazywał na zdjęciach efekty ostatnich inwestycji w Opolu: wycięte drzewa na terenie cmentarza na Półwsi, ogołocona przestrzeń wokół linii kolejowej na Pasiece. Ekolodzy przypomnieli o wycince zieleni wzdłuż ulicy Niemodlińskiej i planowanej pod budowę centrum przesiadkowego Opole - Wschód.

CZYTAJ Przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej i Batalionów Chłopskich w Opolu. Trzeba wyciąć 1200 drzew i setki krzewów

- Nie może być tak, że miasto mówi o redukcji niskiej emisji i równocześnie wprowadza ruch samochodów do centrum i wycina setki, a nawet tysiące drzew - mówiła dr Krystyna Słodczyk.

Działacze OAS zachęcali opolan do reagowania na wycinki - zgłaszania takich sytuacji do straży miejskiej i do ratusza, najlepiej na piśmie.

Grzegorz Ostromecki przypomniał, że zgoda na wycinkę drzew przy Dworcu Wschodnim wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu została zaskarżona przez mieszkańców do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ekolodzy liczą, że powstrzyma to miasto.

Kilka dni temu propozycję przesadzenia drzew z terenu planowanej inwestycji złożył klub radnych Razem dla Opola.

Janusz Piotrowski z OAS zauważył, że ogałacanie miasta z roślin zielonych, które wytwarzają tlen jeszcze bardziej przyczyni się do powstawania smogu w mieście. - Z danych stacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu wynika, że mieliśmy w Opolu 52 dni z przekroczeniem poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10. W br. takie dni były dwa: 10 stycznia maksymalny poziom sięgał 113 µg/m3, a średniodobowy 66 (poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku - red.) - mówił. - Kiedy oczywistym było, że popołudniu dojdzie do przekroczeń, miasto nie przestrzegło przed tym mieszkańców.

Przedstawiciele miasta tłumaczą się, że alarmować mogą jedynie po otrzymaniu takiej informacji z WIOŚ. Z kolei WIOŚ publikuje informacje "historyczne", post factum.

Ratusz zlecił opracowania systemu prognoz o jakości powietrza w mieście, które ma być udostępniane na stronach internetowych miasta i www.niskaemisjaopole.pl.

Anna Sułek z OAS zauważyła, że konieczne jest zaproponowanie innego niż tylko przez internet systemu informacji dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są tak biegłe w internecie lub nie mają do niego dostępu.

ZOBACZ Wielka wycinka drzew w Parku Nadodrzańskim w Opolu. MZD twierdzi, że była konieczna

Zobacz: Opolskie Info [12.01.2018]

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku

Rejestr pedofilów i gwałcicieli z Opolskiego

Czy umiesz przeklinać po śląsku? QUIZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.