O rolniku, który podskoczył koncernowi, i teraz ma kłopoty z burakami

Czytaj dalej
Krzysztof Strauchmann

O rolniku, który podskoczył koncernowi, i teraz ma kłopoty z burakami

Krzysztof Strauchmann

Südzucker to wielki koncern. Rocznie skupuje w Polsce 2,5 miliona ton buraków cukrowych - mówi rolnik spod Prudnika. - I nie jest w stanie kupić ode mnie głupich 250 ton? Ja w to nie wierzę.

Bogdan Zioła, rolnik z wsi Laskowice, ma w tej sprawie swoją teorię. Padł ofiarą szykan ze strony niemieckiego koncernu. Ot, pokazowo dano nauczkę niepokornemu rolnikowi, żeby inni dostali sygnał na przyszłość: Nie warto się stawiać.

Historia buraka

Zioła gospodaruje na wzgórzach na skraju Płaskowyżu Głubczyckiego. Odkąd ma gospodarkę, czyli od 35 lat, co roku siał buraki cukrowe. Swoje plony całe życie zawoził do Cukrowni Otmuchów. Został nawet szefem związku plantatorów przy tej cukrowni.

W 2008 roku cukrownię kupił Südzucker. Rok później niemiecki koncern rolniczy i przetwórczy zamknął zakład w Otmuchowie i przeniósł produkcję do Polskiej Cerekwi i Strzelina. Tam trafiały też opolskie buraki. Zgodnie z unijnym prawem wszystko na tym rynku było precyzyjnie poukładane.

Zakład miał swój limit cukru, który mógł wyprodukować i sprzedać na unijny rynek. Przypisani do zakładu rolnicy mieli zaś swoje kwoty - limity buraków w tonach, które mogli posiać, zebrać i sprzedać koncernowi.

Aż do tego roku, kiedy te absurdalnie precyzyjne regulacje wzajemnych praw i zobowiązań zostały zniesione. Za jednym zamachem. Komisja Europejska postanowiła w tej dziedzinie rolnictwa postawić na wolny rynek i zrobiła deregulację.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.