O letnim sezonie na Dojlidach opowiada dyrektor BOSiR-u

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Marta Gawina

O letnim sezonie na Dojlidach opowiada dyrektor BOSiR-u

Marta Gawina

Plaża na lato. W dojlidzkim zalewie można się już bezpiecznie pluskać.

Czy lato już na dobre zapanowało na białostockiej plaży?

Paweł Orpik, dyrektor BOSIR: - Od czerwca Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” jest przygotowany na przyjęcie plażowiczów. Każdego dnia w godz. 9 - 20 można bezpiecznie korzystać z miejsc do kąpieli, stosując się do panujących tu zasad. Pracujemy już w trybie letnim, czekamy tylko na prawdziwe lato w pogodzie. Jednak niezależnie od pogody zachęcamy do odwiedzania Dojlid, bo jest to wyśmienite miejsce do spędzenia wolnego czasu. Nie tylko na leżąco, ale przede wszystkim aktywnie. Są boiska do piłki nożnej i siatkówki, urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Działa wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Czyli w dojlidzkim zalewie można się już bezpiecznie kąpać? Ilu jest ratowników?

Można bezpiecznie kąpać się w wyznaczonym do tego miejscu. Temperatura wody już wynosi 18 stopni C. Jeśli tylko przygrzeje słońce, powinna szybko rosnąć. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy wodni. Ich liczba dostosowywana jest do liczby osób przebywających na plaży i pogody danego dnia. Obecnie zatrudnionych mamy dziewięciu ratowników. W miarę potrzeb będziemy zatrudniać kolejnych.

Czy o jakość wody możemy być spokojni?

Od lat nie ma z tym problemu. Tradycyjnie przed sezonem zostały wykonane badania wody i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny bez zastrzeżeń wydał zezwolenie na korzystanie z miejsca do kąpieli. Pozytywnie zakończyła się też kontrola pomieszczeń ogólnodostępnych. W kolejnych miesiącach badanie wody będzie powtarzane, a ratownicy codziennie obserwują wodę pod kątem zanieczyszczeń.

Od czerwca wejście na Dojlidy jest płatne. Czy stawki zmieniły się od ubiegłego roku?

Ceny biletów wstępu na Dojlidach nie zmieniają się od wielu lat, mimo że w 2014 roku przeprowadziliśmy gruntowną modernizację. Bilet normalny kosztuje 4 zł, ulgowy 2 zł. Dodatkowe zniżki przysługują posiadaczom Białostockiej Karty Dużej Rodziny i osobom z dziećmi do lat 7. Dzięki środkom zgromadzonym w okresie letnim, kiedy obsługa ośrodka generuje wysokie koszty, nie potrzebujemy większych, niż otrzymujemy, dotacji z budżetu gminy.

Lato kojarzy się także ze sportowymi atrakcjami na plaży. Na co możemy liczyć w tym sezonie?

Przede wszystkim jesteśmy dumni z faktu, że na Dojlidach znowu odbędą się finały prestiżowych zawodów w siatkówce - Plaża Open (28-30 lipca), jak również w triathlonie - Elemental Triathlon Series (20 sierpnia). Do tego drugiego wciąż trwają zapisy, a impreza jest tak przygotowana, by niemal każdy mógł spróbować swoich sił. Zachęcam do odwiedzenia strony www.triathlonseries.pl, gdzie można poczytać o biegach dzieci czy sztafetach.

Jakie jeszcze imprezy szykuje BOSiR w czasie lata?

Tradycyjnie będzie dużo grania w plażową odmianę siatkówki i piłki nożnej. Chętnych zachęcamy do odwiedzania naszej strony www.miejskoaktywni.pl i facebooka, gdzie na bieżąco informujemy o zapisach. Właściwie co tydzień - jeśli pogoda pozwoli - na Dojlidach będzie się coś działo. Tradycyjnie zaczynamy 25 czerwca kolejną odsłoną Bezpiecznych wakacji na plaży miejskiej. To festyn rekreacyjno-sportowy u progu wakacji, na którym przypominamy zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą w trakcie wakacji oraz promujemy zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa wśród mieszkańców Białegostoku.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.