Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

O co dziś muszą walczyć kobiety? Agnieszka Ziółkowska: Największym problemem jest przemoc. Trzeba też walczyć o równość wynagrodzeń

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Mikołaj Woźniak

O co dziś muszą walczyć kobiety? Agnieszka Ziółkowska: Największym problemem jest przemoc. Trzeba też walczyć o równość wynagrodzeń

Mikołaj Woźniak

Agnieszka Ziółkowska jest poznańską aktywistką i społeczniczką. Z list koalicji lewicowej startowała w wyborach do rady miasta. Działa m. in. w stowarzyszeniu Zielony Grunwald. Jest także pierwszą Polką urodzoną dzięki metodzie in vitro. Rozmawiamy z nią o aktualnych problemach kobiet, o tym, co jeszcze powinno się zmienić i czy Poznań jest dobrym miejscem do życia.

Kobiety i mężczyźni są dziś równi?

Nie. Teoretycznie kobiety mają te same prawa, np. do pracy, czy wyboru. Praktyka pokazuje jednak, że mają jeszcze wiele dodatkowych obowiązków. Między innymi ciężar opieki nad dziećmi, czy osobami starszymi zwykle spada na kobiety. Poza tym, mimo że kobiety są lepiej wykształcone, to nadal zauważalne jest zjawisko "szklanego sufitu". Nie znajdują się one na stanowiskach dyrektorskich, kierowniczych. Nadal mamy też za mało polityczek. Patrząc na Poznań – wśród czterech zastępców prezydenta jest tylko jedna kobieta.

Czyli Poznań nie jest miastem równości? Wydaje się, że tak kreuje go prezydent Jaśkowiak.

Wspomniany przykład podziału stanowisk zastępców, czy też ostatni skandal z likwidacją urzędu pełnomocniczki ds. przeciwdziałania wykluczeniom wskazują, że jeszcze wiele jest do poprawy. Prezydent Jaśkowiak zobowiązał się do utworzenia stanowiska ds. równości przed Wielkopolskim Kongresem Kobiet. Po drugich wyborach wydaje mu się może, że z obietnicy nie musi się już wywiązywać. Pełniącej dotychczas ten urząd Marcie Mazurek gratuluję mandatu radnej, cieszę się, że mądra kobieta jest w radzie miasta. Nie znaczy to jednak, że w jakiś magiczny sposób Poznań przestał mieć problemy z równością. Nie zmieniła się sytuacja mieszkanek i mieszkańców Poznania, co więcej, wobec stale zmieniającej się polityki “centralnej” istnieją realne przesłanki, by obawiać się o pogłębianie nierówności i wykluczeń społecznych. Potrzebujemy niezależnego, wybranego w transparentnym konkursie pełnomocnika lub pełnomocniczki z silną pozycją i odpowiednim umocowaniem oraz budżetem i zapleczem tak, by można skutecznie sprawować funkcje kontrolne oraz inicjatywne. Jest wiele przestrzeni, w których kobiety i mniejszości spotyka dyskryminacja.

Jakich dokładnie?

Wiele z nich zostało wyartykułowanych w kampanii samorządowej. Aleksandra Sołtysiak-Łuczak proponowała, żeby miasto wsparło mieszkanki Poznania, które borykają ze ściągalnością alimentów. Piotr Moszczeński chciał usprawnienia działania Centrum Interwencji Kryzysowej i utworzenia hostelu dla bezdomnych osób LGBT. Ja we współpracy z Agnieszką Grzybek z Fundacji Ster napisałam projekt powołania miejskiego punktu kompleksowego-proceduralnego, psychologicznego, medycznego i prawnego - wsparcia osób, które doświadczyły przemocy seksualnej. W trakcie kampanii wyborczej otrzymałam zapewnienie od ówczesnej pani pełnomocnik Marty Mazurek, że ten projekt będzie realizowany. Nie wiem, jak decyzja o likwidacji jej stanowiska miałaby wesprzeć tego rodzaju inicjatywy.

Poznań jest dobrym miastem do życia dla kobiety, jest postępowy?

Czy Poznań jest rzeczywiście miastem postępowym, jak próbuje go przedstawiać Jacek Jaśkowiak? O co dziś muszą walczyć kobiety i czy w najbliższym czasie uda się te problemy rozwiązać? O tym przeczytasz w dalszej części wywiadu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Współadministatorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa oraz Pro Media Sp. z o.o z siedzibą w Opolu, ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.