Nysa wchodzi do programu Mieszkanie Plus

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann

Nysa wchodzi do programu Mieszkanie Plus

Krzysztof Strauchmann

Nysa pierwsza w województwie wchodzi do rządowego programu Mieszkanie Plus. Gmina przekaże hektarową działkę do spółki, która wybuduje osiedle na 100 lokali.

Burmistrz Nysy podpisał list intencyjny ze spółką BGK Nieruchomości, która realizuje w całej Polsce rządowy program Mieszkanie Plus. Miasto zadeklarowało, że przekaże do spółki gminną działkę o powierzchni około hektara. W zamian za to BGK Inwestycje wybuduje na tym terenie osiedle mieszkaniowe o czynszach niższych niż rynkowe.

- Uszczegółowimy umowę, która określi, kiedy budowa ruszy i kto będzie miał prawo wejścia do programu na warunkach preferencyjnych - mówi burmistrz Kordian Kolbiarz. - Mam nadzieję, że budowa zacznie się w roku przyszłym lub na wiosnę 2018 i potrwa maksymalnie 1,5 roku. Powstaną mieszkania na wynajem z opcją wykupu, ale wtedy czynsz będzie wyższy. Konstrukcja programu zakłada wspieranie głównie rodzin z dziećmi. Będziemy chcieli wskazać do programu rodziny, które czekają na mieszkanie od lat.

- Nysa potrzebuje takich mieszkań - dodaje Bogdan Wyczałkowski, prezes komunalnej spółki Nyski Zarząd Nieruchomości. - Decyzja o budowie została poprzedzona analizą. Przekazywaliśmy do BGK informacje, ile jest osób oczekujących na mieszkanie gminne, jakie jest zapotrzebowanie na lokale. Nikt nie będzie przecież inwestował w mieszkania, które potem będą stały puste.

Nowe osiedle w Nysie powstanie na terenie pomiędzy ul. Franciszkańską i Grodkowską, który jest obecnie wynajmowany na komis samochodowy. Rada miejska niedawno zmieniła tu plan zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając budownictwo wielorodzinne. Oprócz tego władze Nysy przygotowują też własne pomysły na budowę tanich mieszkań socjalnych i komunalnych na wynajem.

Do programu Mieszkanie Plus zgłosiło się dotychczas 30 gmin z całej Polski, także tych mniejszych. Warunki współpracy pomiędzy gminą a spółką BGK Nieruchomości ustalane są indywidualnie z każdym miastem. Spółka planuje, że do budowy mieszkań wykorzysta technologie prefabrykatowe, żeby obniżyć koszt budowy nawet do 1950 zł za metr kwadratowy, ale bez obniżania jakości wykonania.

CZYTAJ Mieszkanie Plus. Opole skorzysta, inne opolskie miasta nie

Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.