Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Agata Pustułka

Nowy sprzęt w Gliwicach. W Instytucie Onkologii powstało Centrum Radiochirurgii Nowotworów. Walka z rakiem ma być szybsza i skuteczniejsza

Najnowocześniejszy w Polsce sprzęt diagnostyczny i radiochirurgiczny będzie służył chorym Fot. Arkadiusz Gola Najnowocześniejszy w Polsce sprzęt diagnostyczny i radiochirurgiczny będzie służył chorym
Agata Pustułka

Pierwsze w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów otwarto w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przez kilka lat Instytut Onkologii gromadził supernowoczesny sprzęt, który umożliwił utworzenie w Gliwicach Centrum Radiochirurgii Nowotworów. To nowa, wielka szansa dla pacjentów. Pacjenci mogą być teraz leczeni lepiej, szybciej, bez dramatycznych skutków ubocznych.

Zgromadzony w Gliwicach sprzęt za ponad 50 mln złotych umożliwia jeszcze skuteczniejszą walkę z nowotworami. To między innymi pozyto-nowy tomograf emisyjny (PET-CT) - jeden z nielicznych w Polsce - pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. W części terapeutycznej znajdują się natomiast dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, a także akcelerator Edge do radiochi-rurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego tak, by wiązka promieni uderzyła celnie w komórki nowotworowe.

- Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od zastosowanej techniki i aparatury terapeutycznej. Precyzja leczenia jest weryfikowana na bieżąco podczas zabiegu i dostosowywana do mimowolnych lub naturalnych ruchów pacjenta, np. oddychania - tłumaczy prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach, przedstawiając możliwości Centrum Radiochirurgii Nowotworów.

Radiochirurgia, jedna z największych nadziei onkologów, polega na jednorazowym lub kilkakrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, co wywołuje natychmiastowe zniszczenie komórek nowotworowych.

 • Jacy chorzy będa leczeni w Centrum Radiochirurgii Nowotworów?
 • Jakie zmiany nowotworowe kwalifikują się do terapii w Centrum Radiochirurgii?
 • Na czym polega i jak długo trwa przygotowanie do zabiegu radiochirurgicznego?
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.