Marek Kęskrawiec

Nowy kodeks moralny, czyli dziwny jest ten świat

Nowy kodeks moralny, czyli dziwny jest ten świat
Marek Kęskrawiec

Algorytmy Google’a usunęły z internetu kanał krytyka filmowego Łukasza Knapa. Ośmielił się on bowiem - podczas wywiadu z Volkerem Schlöndor¬ffem - umieścić fragment jego słynnego filmu „Blaszany bębenek”.

Konkretnie kontrowersyjną scenę erotyczną z 11-letnim aktorem, grającym bohatera, który postanawia przestać rosnąć. Google uznał te kadry filmu za niedopuszczalne, choć w wywiadzie krytyk rozmawiał z twórcą właśnie o wątpliwościach związanych z przekraczaniem granic w sztuce. News podała zaniepokojona cenzurą „Gazeta Wyborcza”, której raczej nie można podejrzewać o brak empatii wobec praw dzieci.

W powyższej sprawie chodzi o to, że internetowi giganci weszli w rolę światowego cenzora, który nie rozróżnia, czy na jakiś bulwersujący temat zażarcie się dyskutuje, czy też wspiera poglądy niezgodne z dzisiejszymi normami - lepiej więc wszystko zrównać z trawą. W efekcie na naszych oczach powstaje nowy kodeks etyczny i prawem kaduka narzucany jest światu.

Co ciekawe, ten rodzaj ahistorycznego myślenia wielu ludziom się podoba. W San Francisco szkoły usuwają nazwiska patronów - ojców założycieli USA, bo ci korzystali z pracy niewolników, łamali prawa kobiet i dopuszczali wyzysk dzieci. No cóż, kiedy fala ta dotrze do Polski, legną w gruzach pomniki wszystkich królów, a także średniowieczne kościoły oraz Wawel - jako symbole ciemnoty i feudalizmu. Nie, nie chodzi mi o to, by gloryfikować monarchię, jej czas minął i bardzo dobrze. Jednak taki stosunek do własnej historii kojarzy mi się z Orwellem. Nie pozwala uczyć się na błędach przeszłości oraz robi z ludzi idiotów, którym trzeba narzucić jedynie słuszną prawdę, bo inaczej na pewno zbłądzą.

Marek Kęskrawiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.