Nowoczesne systemy ogrzewania powinny dać nam oszczędności, ale i czystsze powietrze

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Edyta Hanszke

Nowoczesne systemy ogrzewania powinny dać nam oszczędności, ale i czystsze powietrze

Edyta Hanszke

Oczyszczacze powietrza i instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne pomagają w ograniczeniu smogu w naszych mieszkaniach i domach.

Wybierając domowy oczyszczacz powietrza, warto zdecydować się na model wyposażony w filtr HEPA - podpowiada Dawid Kozyra z firmy CentroClima specjalizującej się w projektowaniu i montażu instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych.

- Filtr ten, wykonany z trójwarstwowo spiekanego szkła, wychwyci najmniejsze cząstki zanieczyszczeń – do 0,3 mikrona (to wielkość np. drobinki kurzu). Jego skuteczność w pozbywaniu się zanieczyszczeń, a przede wszystkim pyłów odpowiedzialnych za smog (PM10 i PM2.5), wynosi 99,97 procent - wyjaśnia.

Bardziej kosztowne są instalacje wentylacyjno-klimatyzacyjne, które nie tylko regulują temperaturę w pomieszczeniu, ale także wentylują je i oczyszczają powietrze. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wentylacje mechaniczne z rekuperatorem, czyli odzyskiem ciepła. Filtry klasy F w takich instalacjach zatrzymują 90 proc. zanieczyszczeń.

Przy zmianie instalacji grzewczej warto z kolei zastanowić się nad zastosowaniem pomp ciepła lub ogrzewania nadmuchowego. Pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną z gruntu, powietrza i wody. W długiej perspektywie obniżą też nasze rachunki za energię, ale inwestycja jest kosztowna. Z kolei instalacja ogrzewania nadmuchowego wiąże się z zaprojektowaniem kanałów wentylacyjnych umieszczonych w suficie lub podłodze, dlatego można ją zastosować jedynie w nowopowstających budynkach.

Na świecie popularność zyskuje koncepcja tzw, „smog eating buildings”, które dzięki zastosowanym materiałom i reakcjom chemicznym usuwają zanieczyszczenia i oczyszczają powietrze ze szkodliwych pyłów.

Przykładem może być szpital im. Manuela Gea Gonzáleza w Mexico City, którego elewacja pokryta jest tworzywem przypominającym z oddali plastry miodu. Umieszczanie roślinności na budynkach, czyli tworzenie pionowych lasów, to recepta na czyste powietrze w chińskim mieście Nanjing. Kompleks dwóch wieżowców „Nanjing Towers” ma pokrywać 1000 drzew i 2500 krzewów. Budowa ma zakończyć się w tym roku, a obiekty mają pochłaniać 25 ton CO2 rocznie i produkować aż 60 kg tlenu dziennie.

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.