Nowe ścieżki rowerowe, parkingi i autobusy za ponad 50 milionów zł w subregionie kluczborskim

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Nowe ścieżki rowerowe, parkingi i autobusy za ponad 50 milionów zł w subregionie kluczborskim

Mirosław Dragon

Trasą, którą kiedyś kursowała ciuchcia Paulinka, już wkrótce kursować będą rowerzyści. Takich nowych ścieżek rowerowych w całym subregionie kluczborskim powstanie w sumie 77 kilometrów.

Budowa całej sieci ścieżek rowerowych jest częścią wielkiego projektu, na który subregion kluczborski (obejmujący powiaty: kluczborski, oleski i namysłowski) otrzymał 42,5 miliona zł dotacji z Unii Europejskiej. Dofinansowanie jest na ograniczanie niskiej emisji, czyli na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

W sumie wszystkie gminy i powiaty z terenu aglomeracji do wykonania mają 39 inwestycji za łączną kwotę ponad 52 milionów zł.

Najbardziej ucieszą się rowerzyści, ponieważ powstanie 77 kilometrów nowych utwardzonych ścieżek rowerowych. Część z nich już została zbudowana.

Niedawno do użytku została oddana aleja Wodna, czyli deptak ze ścieżką rowerową, która łączy dworzec PKS-u z dworcem PKP.

Gotowe są także:

- W przyszłym roku zrobione zostaną jeszcze ścieżki rowerowe z Ligoty Zameckiej nad zalew, parking nad zalewem, a także z ronda w Kraskowie, przez ul. Sikorskiego w Kluczborku, aż do ul. Opolskiej, gdzie połączy się ze ścieżką do Kuniowa - wylicza Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.

Jeden z najciekawszych szlaków rowerowych powstanie między Olesnem a Praszką. Ponad 20-kilometrowa ścieżka rowerowa zostanie zbudowana na zdemontowanym już torowisku ciuchci Paulinki.

Nowa ścieżka rowerowa pobiegnie nie tylko trasą dawnej Paulinki: z Olesna, przez Boroszów, Jamy, Gorzów Śląski, aż do Praszki, ale ma zostać przedłużona z Praszki aż do Aleksandrowa, na trasie dawnej Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej.

Oprócz ścieżek rowerowych w ramach walki z niską emisją zbudowanych zostanie 25 centrów przesiadkowych. Część jest już gotowa, m.in. przy ul. Opolskiej w Kluczborku) obok cmentarza i przystanku).

W tym powstanie 5 zintegrowanych węzłów przesiadkowych (m.in. w Oleśnie zamiast obecnego dworca autobusowego), a także miejsca typu Park & Drive oraz Bike & Ride (z wypożyczalniami rowerów).

Łącznie powstanie 420 nowych miejsc parkingowych.

W ramach tego samego projektu kupiono również 15 nowiutkich autobusów: 13 dla PKS-u Kluczbork i 2 dla gminy Dobrodzień.

Najważniejsze inwestycje w powiatach kluczborskim, oleskim i namysłowskim w ramach dotacji na strategię niskoemisyjną:

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.